5. kolo Croatian Makers lige


#1

Poštovani mentori,

obavještavamo Vas da će se 5. kolo Croatian Makers lige održati od srijede 24.05. do srijede 7.6.

Ovo kolo će biti ležerno i jednostavno, za kraj godine :slight_smile: Kolo će biti online i ekipnog tipa. Na kolu može sudjelovati bilo koji broj učenika, a svi učenici zajedno rješavaju postavljeni zadatak. Osvojeni bodovi dodjeljuju se ustanovama, kao i na 3. kolu Lige.

Od učenika se neće očekivati nikakva nova znanja, već ćemo samo kombinirati znanja koja smo stekli koristeći mBote do sada.

Zadatak i sva dokumentacija biti će poslana svim sudionicima u utorak, 23.05. do 12 sati.

Lijepi pozdrav od Croatian Makers tima!


#2

Dragi Paolo,
hvala na obavijesti.
Iskreno, odahnula sam što će kolo biti online - to će meni i mojim učenicima uvelike olakšati rješavanje zadataka.
Također, zahvaljujem se u ime učenika, ravnateljice i svoje osobno za odabir za WER Croatian Open. Sad imam dovoljno vremena za pripremiti aktivnosti u novoj šk.g., a i okupiti zainteresirane “nove” učenike… jer na žalost moji dragi, poduzetni i marljivi osmaši odlaze - i treba formirati novu ekipu… al tako je to u OŠ… svake šk.g. izpočetka :wink:


#4

Poštovana,

ovaj topic smo otvorili za 5. kolo CM lige.

Predlažem da pitanja oko WER - Croatia Open nastavimo na drugom topicu (link je ovdje).

Dario


#5

Pozdrav! Imam problem pri prebacivanju programa na mbot. Evo kako to izgleda:

Ako moze pomoc… Unapred zahvalan!!! :slight_smile:


#6

Naravno!!! Ovo niti nije bilo pitanje, već zahvala na odabiru moje škole!


#7

Pokušajte reinstalirati program, možda staviti novu verziju, ili probati na nekom drugom računalu.


#8

Probali smo zadatak danas i prvi robot ne moze poslati poruku drugom robotu jer stoji preblizu kutiji, ali dok smo stavili naredbu da se nakon sto stane malo zakrene u desno, uspjesno je poslao poruku i drugi robot je krenuo.
Je li to dozvoljeno obzirom da nije moguce drugacije poslati poruku?


#9

Može, slobodno dodajte neki mali pomak, ako je to jedini problem. Meni radi i bez pomaka, no vjerojatno ovisi o tome koliko okolina “upija” signal


#10

Potaknut ovom raspravom, probao sam riješiti zadatak. Ako ne zakrenem prvog robota na kraju staze drugi ne primi poruku. Čim samo malo zakrenem prvog robota drugi prima poruku.

Moguće je da ovisno o tome pod kojim kutom prvi dođe do kutije možda ga tih pola stupnja dovoljno zakrene pa nije potrebno dodatno okretanje.

Evo snimke mojeg (valjda uspješnog) rješenja. Nije ptičja perspektiva jer nisam imao učenike kraj sebe pa sam sam i pokretao/namještao robote i snimao. A istini za volju, bolje je da ne pokazujem djeci rješenje prije nego natjecanje završi.


#11

Dobro, nismo jedini koji su se susreli s tim problemom… :smiley:


#12

Oprostite molim vas pomozite mi imam problem! Kada robot pređe prepreku ne može nastaviti sa line folloverom( praćenjem crte) molim vas pomozite!:sob:


#13

repeat until dosao do prepreke
prati crtu
stani
zaobidji prepreku
repeat until dosao do prepreke
prati crtu
stani


#14

Zasto mi drugi robot izvodi samo operaciju zaobilazenja i paljenja crvenih ledica, a pracenja crte ignorira?


#15

Rjeseno! Krivo postavljen uvjet za udaljenost koji nitko nije vidio.


#17

Zanima me jedna stvar: gledam preliminarne rezultate i vidim da su u nekim školama učenici uspjeli osvojiti i preko 1000 bodova (iako je 830 bilo najviše). To su tipfeleri ili sam ja propustio nešto?


#18

Bome, 1030, 1270, 1610, 3220 (!)… Cini mi se da je to greska u izracunu… Ovih 3220 mi je fascinantno… :smiley:


#19

Ljudi ne čitaju upute za bodovanje zadatka. Događalo se i prije.


#20

Mozda su admini odmah po stvaranju tablice trebali izbaciti takve rezultate jer su ovako nezasluzeno prvi na ljestvicama…


#21

@PaoloZ, nije sluzbeni oblik zalbe, ali molim da uvazite…


#22

Pozdrav,

mi se nismo uspjeli pojaviti na 5. kolu, pa bi molili ako je moguće da netko postavi na forum točno riješeni zadatak. Koristio bi nam za daljnju vježbu…
Hvala!