Makex roboticko natjecanje


#22

Što se tiče serva, bilo bi dobro da postavite sliku pa da vidimo kako ste ga montirali.
Ispravna montaža bi išla u smjeru:

  1. montirati bijeli plastični križ il polugu na osovinu.
  2. vijkom (tanikim s metričkim navojem dobivenim u plastičnoj vrećici s 2 bijela križa i polugicom) pričvrstiti križ na osovinu
  3. staviti vijke za fiksiranje poluge u akrilini kružni komad
  4. akrilni kružni komad fiksirati sa preostala dva vijka na spomenuti plastični križ
    bijeli križić: https://www.youtube.com/watch?v=2A_Ux9rJBD0

#23

Pozdrav,
znači imamo 4 porta, a 5 priključaka:

  1. servo
  2. rgb line follower
  3. color sensor
  4. LED matrix
  5. ultrasonic.

Zar je moguće da nam ultrasonic ne treba? Ili ima neka druga kombinacija?


#24

Jurice servo motor nisi računao :slight_smile: Dijelovi robota se mogu mijenjati, kao i na WERu.


#25

Pa računao sam na njega, napisao sam ga na prvom mjestu. Ali, nekako mi je ostalo u sjećanju da je Josip rekao da nema diranja robota?


#26

Slagali smo prema PDF koji smo dobili. U PDFu se akrilni krug direktno montira na servo.


#27

I mislio sam da ste ga montirali kao na prikazanoj slici. Dakle, između kotača i osovine ide plastični bijeli križ koji se na osovinu pričvršćuje metričkim tankim vijkom (taj bijeli križ ima zareze u rupi koja sjeda na osovinu i ti zarezi pašu na zareze na osovini te se tako sprečava klizanje). Nakon toga “kotač” fiksirate na taj križ sa samonareznim/samobušećim vijcima. Tek nakon toga možete fiksirati poluge na kotač.


#28

Pitanje vezano uz natjecanje (zadatke): Na webinaru se spominju SAMO zadaci:
Nezavisni:
2.9.2 Obtain air quality data
2.9.3 Turn off the power switch
2.9.4 Dismantle chimney
2.9.5 Dismantle thermal power station
2.9.6 Dispose construction waste
2.9.7 Monitor groundwater data
Alliance:
2.10.1 The conversion of household garbage to fuel gas
2.10.4 Forest ball

Time dodatno 1 nezavisni zadatak nije naveden, te nisu navedena dodatna 2 allience zadatka. Ti nenavedeni zadaci NEĆE biti na natjecanju, točno?


#29

Pozdrav,

Da li imate sličnih problematičnih iskustava na mBotovima kao i mi od nedavno?
Naime, nakon što 3 godine radimo s mBotovima, nedavno su nam se isti počeli čudno ponašati. Znači, program ne mijenjamo nego isti program ponavljamo nakon gašenja/paljenja ili resetiranja robota, a robot ili samo ode ravno, ili ne uhvati crtu, ili usred programa napravi nešto totalno drugačije. Prvo sam mislio da su djeca nešto zeznula u logici, ali onda mi je došlo barem 5-6 učenika sa istim problemima dok smo radili 1. kolo CM lige.

Na makeX-u ista situacija. Npr. imamo program 1 i 2 sa pritiskom na gumb jednom ili dvaput. Nakon brzog gašenja/paljenja ili reseta, čini mi se da se mcore pločica malo zblesira i prvi program odradi na cca 1 sec. Nakon drugog pritiska, prvi program krene ispočetka. Nako što ga pustimo ugašenog 10-ak sekundi, mBot radi bolje. Provjerio sam na 2 mcore pločice i isto se ponašaju. Mislim da smo u 9. mjesecu stavili novi firmware i praktički nismo radili s mBotovima do 15.10. tako da nisam to prije niti skužio.

Ugasiš mBota, pustiš 10 sec, programi rade savršeno.


#30

Bilo kakvu elektroniku nije dobro upaliti odmah nakon gašenja, preporučam korištenje reset tipke u takve svrhe.


#31

Prošle godine smo na fizičkom kolu imali globalno ovaj problem nakon što se u robote sat vremena neprestano upload-alo programe i morali smo pauzirati vrijeme, resetirati robote, pustiti ih ugašene neko vrijeme i onda su radili. Što se tiče robota koji samo ide ravno i “ne doživljava” ostale naredbe - na jednom robotu je meni bio problem s motorima, kad sam ih zamijenila - sve štima.
Ne znam jesam li vam pomogla, ali bar znate da niste sami :wink:


#32


Zanima me smatra li se startna pozicija do granica velikog sivog kvadrata ili striktno samo unutar crvenog kvadrata?
Naime, smije li ga se postaviti na startnu poziciju sa senzorima na bijeloj crti kao na snimci?


#33

Zaboravio si Audio player.


#34

Po mom mišljenju tu bi trebalo staviti npr. run forward, wait 0.5 sec pa
onda praćenje linije. Ili neko kraće vrijeme.


#35

Ima li netko problema sa proklizavanjem kotača na stazi kad se koristi RGB praćenje linije?
Malo prašine na stazi i kotači proklizavaju.


#36

Imamo problem s brojanjem žutih pravokutnika i njihovog ispisa. Broji, ali ne točno. Ako možete pomoći što smo krivo napisali u programu.


#37

Provjerite osvjetljenje i da li vam svugdje tu žutu on detektira kao žutu, poigrajte se čitanjem rgb vrijednosti na pravokutnicima.


#38

Da li je dozvoljeno na mbotu imati 4 umjesto 3 kotača - 2 pogonska i 2 mala naprijed? Primijetili smo da nam je mbot pretežak s prednje strane i da se u zavojima naginje “preko nosa” pa nam onda proklizavaju zadnji kotači. Kad smo naprijed rasporedili 2 crna kotačića (jedan smo posudili s drugog robota), problem je nestao.


#39

http://cdnlab.makeblock.com/2018%20MakeX%20Starter-Blue%20Planet%20Competition%20Manual%20V1.2.pdf


#40

2.5
Robot description
E7.
The robot
can only use mBot motors or
TT Geared Motor DC
6V/312RPM
which shall be manufactured or sold by Shenzhen
Makeblock Co.
, Ltd
.
E8.
In addition to 3D printing parts, its parts shall be manufactured or
sold by Shenzhen Makeblock Co., Ltd.
E9.
Specified
9g Micro Servo
(
Quantity
: 1
)
E10.
Specified
mCore
(Quantity:
1)
E11.
The initial size of the robot is: 25cm (length) * 25cm (width) * 25cm
(height).
E12.
The maximum size of the robot is limited to: 30cm (length) * 30cm
(width) * 30cm (height).
E13.
The maximum
weight
of the robot is limited to: 5kg.


#41

I mene bi zanimalo smije li se robot unutar početnog područja postaviti u poziciju s rgb line senzorom na početku crte.