Problem kod prebacivanja programa na mBot - Upload to Arduino


#43

Molim svih koji imaju problema s XPom da naprave screenshoot i navedu što se točno zbiva da znamo pomoći. Dodatno, pokušajte pokrenuti na XPu programe kao administratori (desni klik - Run as Administrator).

P


#44

Samo nagađam no da li ste probali promijeniti lokaciju TEMP environment varijable?
Ja sam opazio da se mBlock čudno ponaša sa dugim nazivima i sa nazivima koji imaju u sebi znakove koji nisu iz ANSI seta.

Probajte sljedeće:

  1. stvorite na C disku folder TEMP ( C:\TEMP ) i osigurajte se da svi korisnici mogu pisati u njemu (obično je to za WinXP po defaultu uvijek moguće)
  2. Promjenite vrijednost TEMP varijable da pokazuje na taj folder. Obično je to (već sam pomalo zaboravio za WinXP pa mi nemojte zamjeriti jer ovo ide napamet):
    a) Desni click na My Computer i odaberite Properties
    b) Odite na advanced settings tab i onda kliknite na ENVIRONMENT VARIABLES
    c) Pod User variables pronađite TEMP i onda na EDIT i tamo upišite C:\TEMP
    d) Isto to napravite i za TMP varijablu
    e) sa OK zatvorite taj dialog i ostale dialoge pa pokrenite ponovo mBlock i probajte da li je pomoglo.

Ovo je vezano za korisnika - ako ih imate više tada bi za svakog korisnika to trebalo napraviti pa neka svi onda bacaju privremene datoteke u isti folder.
Od sada bi vam sve privremene datoteke trebale biti stvarane u C:\TEMP folderu (ne samo za ovaj program) pa je time i lakše čistiti smeće pražnjenjem sadržaja tog foldera.

Evo, javite da li pomaže


#45


#46


#47

Probala sam, promijenila sam kako je prije objasnio LMazzi i javlja mi isti problem kao jerkol i to samo kad su u pitanju LEDice


#48

I kod mene su problem LED.Kad u programu ne postoje LED sve se normalno ucitava.


#49

hm ja na print screenovima i dalje vidim da se spominje folder koji nije C:\TEMP već C:\Documents and Settings\ …

Moja pretpostavka je da linker ne može raditi sa toliko dugačkim nazivima datoteka i zato mi je cilj bio da se za kompajliranje i linkanje koristi neki folder sa što kraćim nazivom. Kôd za LED-ice se možda nalazi u nekom libu kojemu je naziv imena taman toliko dugačak da ga linker ne može referencirati i linkati.

Ono što bi možda trebalo probati jest:

  1. U početku ovoga posta dao sam uputu kako pokrenuti arduino.exe i u okviru njega promijeniti folder - možda to nije postavljeno na neki folder sa kratkim nazivom u kojemu svi mogu pisati?

  2. U gornjoj uputi navodio sam način promjene TEMP varijable za toga korisnika međutim Windowsi poznaju dvije TEMP varijable - jedna je vezana za korisnika a druga je SISTEMSKA TEMP varijabla koju koriste sistemski programi. U nekoliko članaka o radu arduino kompajlera spominje se da isti koristi sistemski TEMP folder pa bi to zahtjevalo još izmjenu i sistemske TEMP varijable. Ako se vratite namoj prethodni post - treba odraditi sve korake pod točkom 2. s time da se u točki C ne gleda u “User variables” već u susjedni okvir - “System variables”.

Evo, dalje mi trenutno ništa ne pada na pamet.
Nadam se da će pomoći.


#50

Sutra ću napraviti print screen i poslati na forum- Napravila sam kako ste vi opisali i opet mi je javilo grešku. Kolegica koja je prošle godine sudjelovala u CM ligi mi je rekla da je njoj sve dobro radilo na winxp kad je imala program 3.3.2. Probala sam i to Instalirala i tu varijantu i ne radi. :frowning:


#52

:slight_smile:

@jerkol na žalost ja nemam više WinXP - jedino da probam dignuti neku virtualku pa vidim da li ću moći takvo nešto reproducirati no iskreno - nemam baš puno vremena igrati se sa time uz sve ostale obaveze. Naveo sam pristup koji mi se činio logičan jer znam da dužina putanje do fajlice (posebno kod jako dugih naziva) može biti problem. Ukupna dužina naziva (zajedno sa nazivom foldera) ne smije prelaziti 255 znakova ako se dobro sjećam.

Ako ste napravili izmjenu u arduinu i izmjenu u sistemskom TEMP i TMP folderu i restartali windowse pa vam ovo radi tada na žalost nemam ideja.

Ja recimo imam situaciju gdje imam 3 identična laptopa i na dva mi upload radi vrlo brzo a na trećem se pri uploadu sve smrzne na 10 minuta i tek tada krene kompajlirati - “beat me” zašto je tako jer je sve na zadnjoj verziji programa.


#53

Hvala vam na iscrpnim odgovorima! Sam je jedan ucenik imao na svom laptopu windows xp. Sada je instalirao windows 7.Vjerujem da nece bit problema.


#54

Od prošlog tjedna jedan od robota je počeo pokazivati slijedeće poteškoće:
prilikom spajanja na računalo, uredno se spoji, uredno prođe prijenos programa, no kad ga se uključi pritiskom na tipkalo kreće se posve različito od naredbi koje su u programu zadane. (isprobano na više različitih programa - uvijek isto).

Pokušali smo sve, što su predlagali članovi foruma, ali problem se nije uklonio.
Resetirali smo osnovni program, isprobali robota i on opet ima “neko svoje” kretanje.

Također smo isprobali kako radi na više računala i svaki puta se dogodi isto.

Molim pomoć, savjet, što još možemo napraviti kako bismo robota osposobili za natjecanje. Hvala unaprijed


#55

Možda banalno pitanje, ali jeste li dobro spojili priključke od elektromotora na ploči?


#56

Problem sam rijesio tako sto sam umjesto win xp instalirao win 7.Sada sve radi normalno.


#57

Da, rastavili smo sve spojeve/kablove, provjerili kontakte. Isto se događa, kad god smo robota resetirali, priključili na drugo računalo, podesili, spojili, prebacili program i tipkalom pokrenuli robota.
Taj mališo je odlučan u tome da ne prizanje ništa što mu prenesemo… ima on neku svoju furku kak će se kretati.
:wink:


#58

OK, i to smo isprobali. Jer imamo neka računala s XP… i u pretkolu su svi roboti radili i na tom OSu. Na računalima nismo ništa mijenjali - u međumvremenu


#59

Koju verziju mBlocka trenutno koristite tj. jeste li probali nadograditi novi firmware na pločicu?Preporuka Makeblocka je da se nakon nadogradnje mBlocka nadogradi i firmware na mCore pločici.


#60

I ja pretpostavljam da je problem u novijoj verziji programa. dakle kao što @Bleky piše, @SanjaK da li ste probala napraviti upgrade firmwarea? Kao prvo se osigurajte da su na svim računalima najnovije verzije programa a nakon toga svaki robot treba spojiti na računalo preko USB-a, pokrenuti program, u izborniku odraditi povezivanje i nakon toga nadogradnju firmwarea.


#61

Zahvaljujem!
Večeras se sastajemo, pa ću isprobati što ste predložili.

Ono što me zbunjuje da svih ostalih 4 robota rade kako treba, na postojećim programima i OSovima osim ovog jednog.


#62

Pozdrav,
da nisu slučajno zamijenjeni motori, pokušajte ih prespojiti.


#63

Dragi svi, puno hvala na svim prijedlozima - puno sam tu naučila i odmah to prenosila učenicima.

Odlučili smo se na potpuni makeover, sve robote rastavili, pregledali i ponovno sastavili. Na svim računalima smo ponovno pregledali programe i sva ažuriranja.
Ispostavilo se da se osovina jednog motora kod Tvrdoglavog Mališe malo svinula i napunila “smećem s poda”, pa je kotač zapinjao. To smo uredili i kad smo sve nanovo sastavili i spojili, Mališa je proradio kao i svi ostali… eto, problem riješen na zadovoljstvo mojih učenika i na moje veliko olakšanje.