Program za praćenje linije i prepoznavanje prepreke ultraz.senzorima


#2

Pokusajte timer staviti na prvo mjestu u naredbu if-then-else gdje u else ide naredba za pracenje linije.


#3

program koji smo mi koristili na 1.CM ligi


#4

Hvala lijepa, ali opet se nakon par sekundi vožnje po liniji zaustavi, iako prepreke nema u blizini. Inače u vožnji kada se kreće ravno, dakle kada ne prati liniju uredno prepoznaje prepreku na zadanih 15 cm i zaustavlja se, što bi značilo da ultraz. senzori dobro rade.


#5

Na cemu vam je staza? Nama se taj problem javljao zbog neravne staze i loseg osvjetljenja u prostoriji.


#6

Staza je ona mala osmica iz kutije mBota a podloga parket. Naime to radim doma kao pripremu za nastavu.


#7

Pokusajte stazu cvrsto zalijepiti za parket tako da bude apsolutno ravna.


#8

Nažalost i dalje isto reagira.


#9

Zao mi je, ali trenutno nemam neku konstruktivnu ideju kako rjesiti problem. Mozda probati isprintati neku od staza koje su se koristile na natjecanjima i na njoj isprobati program…


3 kolo - pripreme i provedba
#10

stavite uvjet da testirana udaljenost mora biti veća od 0 - neki od tih senzora zna vraćati 0 u slučajevima kada nema prepreke bliže od maksimalno prihvatljive udaljenosti ili ako dođe do interferencije signala.


#11

dakle uvjet da je repeat until udaljenost > 0 and udaljenost < 15.


#12

Hvala na trudu, naći ću već neko rješenje.


3 kolo - pripreme i provedba
#13

Hvala na savjetu kolega LMazzi. Uz navedeni uvjet sve funkcionira kako treba.


4. kolo tema za pomoć
#15

Zna li netko u čemu je problem? Prati liniju ali se ne zaustavlja.


#16

Antonia izbacite forever petlju i naredba wait 1 secs nije potrebna.


#17

Set udaljenost vam je unutar forever petlje, što znači da uvijek prije nego je provjerite udaljenost je ponovno postavljena na 200, što nikada nije <15.


#18

Kako nadograditi ovaj program tako da se nakon kretanja unazad zaustavi na par sekundi, a onda okrene i prati liniju nazad do starta gje se postavlja kutija, a robot mora da stane prije nego udari u kutiju.


#19

podijeli pa vladaj :slight_smile: prvi dio programa radi vođenje do cilja, nakon toga ide blok koji okreće robota i nakon toga ide treći koji po liniji ponovo ide prema startu a koristi ultrazvučni senzor za detekciju trenutka zaustavljanja


#20

Hvala LMazzi, riješen problem. Da li može pomoć za sljedeći kod. Kako da uradim kod da robot ide naprijed po bijeloj površini i da broji crne linije koje stoje po pravim kutom. Kada npr. izbroji 4 da se zaustavi. Pokušavao sam ali ništa.


#21

Nisam probao na stvarnom robotu, ali evo jedne ideje:

EDIT: /!\ Zaboravio sam na početku staviti čekanje na tipku! Dodajte ili jako pazite na robota ako doslovce prepisujete program.


#22

Hvala na pomoći, mnogo ste mi pomogli. Evo kako izgleda https://www.youtube.com/watch?v=fuU2bcYhXCk