Tema za ispuhivanje :D


#21

Pa , evo , da se ispušem i ja. ( Danas smo imali 2. kolo natjecanja.) Silno sam tužna zbog klinaca jer su sve napravili kako treba, a roboti nisu vozili. Doduše, vozili su oni odlično na susjednoj stazi, ali ne i na svojoj. Kako sam bila zauzeta na drugoj strani dvorane , bodovanjem ostalih učenika, nisam bila u prilici ni pravovremeno reagirati. Doduše, još uvijek nisam načisto zašto na jednoj stazi roboti voze kako treba a na drugoj ne. Staze su bile u dlaku iste i udaljene jedna od druge niti 2 metra. Moja je pretpostavka da su robote ometali blicevi ili neko drugo svjetlo ili uređaj. Šta je , tu je, mi smo ostali bez bodova, ali valjalo bi razmisliti kako spriječiti takve pojave za sljedeći put.
Moj je prijedlog da se dopusti učenicima isprobati staze prije natjecanja ( ovdje se radilo o starijoj skupini učenika koji su svoje robote isprogramirali , tj. učitali program, nakon što su maleni odvozili svoje vožnje), kako bi preduhitrili ovakve probleme.
Također bi valjalo razmisliti i o načinu fotografiranja, jer , ako sam u pravu, i ako je doista ovdje krivica bila u fotoaparatima, moglo bi se odrediti da se ne slika za vrijeme bodovanja.

Eto, to su naša gorka iskustva od danas, pa ne znam, ako netko ima nešto pametno za predložiti, neka se nadoveže.


#22

mi smo prošle godine imali problema sa suncem i na stazama uz prozore senzori nisu dobro radili te smo trebali zamračivati - tu smo da stvar bude što ugodnija i poštenija djeci i treba uvažiti prigovore ako ih ima ali i sami mjerači bi morali obratiti pažnju i biti upoznati sa potencijalnim problemima oko osjetljivosti na okolno osvjetljenje pa prevenirati takvu stvar - zato i ja apeliram na sve koji sudjeluju da osiguraju da bočno svjetlo ne pada na senzore za očitanje trake.


#23

Ne mogu potvrditi probleme sa svjetlosnim ometanjem, ali su i meni klinci rekli da je sve krenulo krivo cim se pocelo fotografirati. Ukoliko i drugi vide taj problem trebalo bi onemoguciti fotografiranje uz pomoc blica. Nasi roboti nisu profesionalna oprema i moguce je da im takve stvari smetaju i uzrokuju probleme sa senzorima. Ukoliko se jos mentora javi sa slicnim problemom, za sljedece kolo cemo znati kako se ponasati i kako regulirati svjetlosno zagadjenje.


#24

ne znam da li ćemo na sljedećem natjecanju koristiti senzor za traku - ima još dosta tih senzora za isprogramirati i naučiti :slight_smile:


#25

Snimali smo danas kolo i mogu reci da smo imali problema kod snimanja. Klinci su zakljucili da su roboti sramezljivi i da ne vole kamere sto se manifestiralo tako sto su roboti kod isprobavanja radili savrseno, ali cim smo pokrenuli snimanje kao da su gremlini usli u njih, ne prate liniju, ne mjere udaljenost, LED-ice ne rade… Zona sumraka! :smiley: Jel se i kod ostali slicno dogadjalo?


#26

I kod mene je bila ludnica :smiley:

Kod mene su djeca na prvoj radionici napravili većinu programa. Na drugoj radionici smo trebali krenuti snimati i od 6 računala koja su koristili prvi puta (koriste svoje laptope) - 4 ih je tada bilo neispravno (dva laptopa su ostala bez baterije a punjača nigdje pa su morali doma po punjače, jednome je utičnica od napajanja bila olabavljena pa se stalno gasio a jedan se previše igrao prije toga pa mu se aktivirala roditeljska zaštita korištenja računala :slight_smile:

Pola programa su naravno pisali nanovo no i tu je bilo zabave - na jednom nam se robotu potrgao kablić od baterija pa su djeca počela koristiti baterije od micro:bit-a koje su slabije no robot ipak radi - no nisu računala na usporavanje i onda je dio programa bio baždaren na slabiju brzinu pa podivljalo kada smo program stavili na robota za snimanje … itd… uglavnom bilo je toliko zabavno da smo svi na kraju rekli “neka bude što bude” i snimili sve makar bilo sa greškama :smile:


#27

Treći robot nije normalan.


#28

Ja nisam dvije noći spavala od trećeg robota…na kraju shvatila da je drugi krivo spojen i da ne reagira na port 3:joy:


#29

U informatici sve radi savršeno po programu svaki put, ali u elektronici i mehanici se događaju razne stvari. Baterija postaje sve slabija, točak zapinje za šarafić koji se opustio, jedan motor vuče jače (grip točka, nesavršenost motora ili h bridge-a), ultrazvučni senzor ima smeća u očitanju, line reader senzor zbog loše podloge nekad krivo očita … i zato nikad sve neće raditi 100% kao u informatici. Zato mi je super kada se može raditi sa senzorima, ali kada je kao kod trećeg robota potrebno nešto programirati samo na osnovu vremena onda je jako važno da se zna da se sve štima samo na osnovu trenutne napunjenosti baterije. Već drugi dan voltaža baterije će malo pasti i sve će trebati ponovo uštimavati.
Nama je trebalo desetak snimanja zbog trećeg robota dok nismo uspjeli, a sve je tjedan prije već bilo uštimano. Mislili smo da ćemo riješiti sve za 5 minuta, a na kraju je trebao cijeli sat.

I zaboravio sam spomenuti, ova firma (https://e-radionica.com/) prodaje litij ionsku bateriju 18650 (takve se koriste u laptopima) s jackom za spajanje na mbot. Pa ako je mbot spojen preko usb-a ona se automatski puni. Košta 85 kuna i nisam ju još uspio nabaviti ali s njom bi mbot uvijek bio jednako napunjen i to bi riješilo puno problema.


#30

Koristmo punjive baterije slicne tim sa e-radionice samo veceg kapaciteta cca 5000mAh i odlicne su jedino sto su sa tim baterijama roboti malo sporiji jer su 1,2 V, a ne 1,5V kao obicne baterije tako da smo u malo nezgodnijoj poziciji kod zadataka u kojima se mjeri vrijeme, ali uspijemo nadoknaditi tu razliku.


#31

Može se staviti i mali regulator napona (to koriste Jelka i Ivica s Fischertechnikom kada idu na međunarodna natjecanja) ali onda se ide previše u elektroniku, a mi smo većinom ipak informatičari.


#32

ako vam je napon sa 4 punjive baterije oko 5V, sa step up regulatorom ovog tipa riješavate problem: http://www.ebay.com/itm/DC-Boost-Step-Up-Regulator-Power-Module-Micro-USB-2-24V-to-5-28V-2A-Adjustable-/322369192609?hash=item4b0eb382a1:g:BeEAAOSwux5YXpd5


#33

Prognoziram mnogo zivciranja mentora i ucenika, jos vise snimaka i pokusaja snimanja. :smiley:
Iako imamo punjive baterije od 4400mAh-a i pune su, roboti prolaze stazu s uspjesnoscu od cca 50%, ostalih 50% dizu zivce nama ljudima… :smiley:
Liniju prate i prepreke detektiraju savrseno, a obilaze kao da su na teskim drogama, tu i tamo prodju da padnes na dupe, a ostalo vrijeme izvode neke petlje koje uopce ne postoje u programu, naravno, program je uvijek apsolutno isti… :smiley:
Ustanak robota je poceo! Stizu terminatori!


#34

Joj, jučer su mi djeca isfrustrirana otišla kući prije nego smo snimili i to malo vožnje prije prve kutije jer ultrazvučni senzori nisu radili kako treba. Na kraju mi je ostalo samo dvoje djece sa mnom, satima smo pokušavali sve i svašta (pomicali stazu, sastavljali ponovno stazu s nanovo printanim papirima, zatvarali prozore, gasili projektor, micali stolice i stolove iz okolice, stavljali prepreke od drugačijih materijala…).

Program savršen a robot ne radi što bi trebao.
Onda sam i ja išao riješiti zadatak i ni moje rješenje nije radilo.

Onda sam napravio program s kojim robot pišti onoliko puta koliko cm je udaljena prepreka ispred njega (jednom za 1cm, dvaput za 2cm, triput za 3cm…), senzor je u tom programu davao dobre rezultate.

Na kraju smo iz očaja skinuli najnoviji mBlock (brzinom od cca 70KB/s iako škola ima barem 10-15x brži internet od toga), nadogradili firmware i sve od jednom proradilo. Nakon toga su djeca namjestila ovaj dio na slijepo u 5 min i onda smo konačno mogli snimiti vožnje, ali na žalost samo dva natjecatelja.

A zanimljivo da smo za vježbu slične i komliciranije stvari radili između natjecanja i sve je uvijek radilo.

Fascinira me kako se baš za natjecanja javljaju problemi koji se nikad prije toga ne jave.


#35

Mi smo se nekoliko dana mučili s 3. dijelom staze kada robot ponovno treba pratiti crtu i već smo bili na granici da snimimo dio do kojeg nam robot izvršava što treba jer 3. dio nam je bio isti kao i 1. dio kada robot prati crtu i treba stati kad naiđe na prepreku.
Isprobavali smo svakakve kombinacije jer nam nije htio ponovno pratiti crtu i više nismo ni sami znali što bismo mijenjali i sasvim slučajno smo unutar repeat until naredbu set crta to line follower s trećeg mjesta premjestili na prvo mjesto i sve je proradilo od prve. Toliko muke i živciranja zbog banalne stvari.


#36

Četvrto kolo iz perspektive robota:


#37

Cool! Kao da smo u “Brzi i zestoki”… :smiley: Ali malo fali brzine i zestine… :smiley: :wink:


#38

WOW previse je kul omg