3D print - postignuća, pitanja i poteškoće


#1

Dragi članovi Izradi! foruma!

U ovoj temi možete se pohvaliti vašim 3D print uspjesima, ali možete i pitati što vas zanima te potražiti pomoć oko eventualnih poteškoća u 3D printanju.


#2

Pozdrav svima, evo par božićnih kreacija i printova od ekipe iz Josipovca :slight_smile:

Napravio sam i par videa o kreiranju u Tinkercadu, budući da je bilo samoizolacija i slično, pa nisu uvijek mogli prisustvovati predavanjima, pa ako nekom posluže, super:

Tinkercad

A evo i slika:

Ovo je dio, rijetko se sjetim slikati :frowning:


#3

Imamo problem s 3D printerom, molim pomoć.
U toku izrade modela u dvije boje, nismo promjenili boju filamenta (jer je nismo pripremili fizički) i printanje se zaustavilo, poslije čega više nismo mogli niti printati, niti promijeniti filament. Sada jednostavno taj filament kao da se ne topi. Pokušali smo podizanjem temperature, ali filament i dalje ne izlazi. Imate li kakav savjet?
Prvi put smo uspjeli, u slijedećem pokušaju je zapelo.
tinkercad%20plo%C4%8Dice


#4

Koji printer? Da li možete izvaditi taj filament? Imate sliku printera kako to izgleda?


#5

271591195_1715583661945319_160971055431774053_nMini Prusa

Ne, nikako ne mogu izvaditi filament.


#6

Pozdrav, po opisanome bih rekao da je došlo do začepljenja PTFE cjevčice.
Pokušajte s rastavljanjem ekstrudera prateći upute na ovom linku.
Cilj je napraviti inspekciju PTFE cjevčice koja se nalazi u samom ekstruderu.
Provjerite je li cjevčica oštećena. Ako jest, zamijenite je novom koja se nalazi u vrećici s rezervnim dijelovima.
Pažljivo pratite upute za sastavljanje nakon ispitivanja/zamjene. :slight_smile:


#7

Bas sam na to ciljao, nama se to redovno desavalo, pa smo ju promjenili, ali se nakon nekog vremena pocelo ponovo desavati. Onda sam odrezao 1-2mm od stare i stavio je ispred (da bude gore) na ovu novu tako da jace pritisne i sad printa kao zmaj :D. U međuvremenu sam naručio novu cijev da imamo za backup.


#8

Bacite oko na link od 10. koraka, otpuštanjem 3 vijka na desnoj strani ekstrudera (hladnjaku) možete podešavati visinu nozzlea čime se povećava i smanjuje prostor za PTFE cijev. Na taj način ćete izbjeći korištenje odrezanog dijela sa stare PTFE cjevčice. Obavezno napravite rekalibraciju nakon svakog čačkanja po ekstruderu.


#9

Da, vidio sam to, ali sam to htio izbjeći, jer mi je sve savršeno podešeno sto se tiče nozzlea, a sa ovim komadićem sam sredio cjevčicu i savršeno radi već neko vrijeme.


#10

Hvala na savjetima, pokušati ću, javim ishod :slightly_smiling_face:


#11

Imam pitanje vezano za uvlačenje filamenta u sam printer (Prusa Mini). Dakle, uvuče ga bez problema, ali nakon nekog vremena nedugo nakon početka printanja, tu kod zupčanika koji filament uvlače, čuje se krckanje, te filament posve prestane ići van. Kad otvorim onaj mali poklopac zupčanika, ne vidim da je nešto začepljeno.
Što mogu napraviti da bi opet uvlačio kako treba?


#12

Podrav Krunoslave,

jeste li pokušali povisiti temperaturu printanja?

Ako to ne/nije upali onda je vjerojatno problem u PTFE cjevčici što možete riješiti prateći upute na linku iz mog prethodnog posta. Rezervna cjevčica se nalazi u vrećici s rezervnim dijelovima koji su došli s printerom.


#13

Podigao sam temperaturu printanja na 225 i za sada se čini da je sve ok.
Hvala vam na pomoći.
Lijep pozdrav!


#14

Pozdrav JosipS ,
Sin ima Prusu i3 MK3. I sad su se pojavili neki problemi, a ne znamo kak riješiti. Naime, počelo se dešavati da kad krene printati nešto, motorić koji uvlači filament se vrti,međutim, filament ne izlazi (zupčanik je čvrsto pričvršćen za motor). Imate li ideju kaj bi to bilo ili ima li neko u Hrvatskoj da servisira te printere? Unaprijed zahvalna, mama Darinka


#15

Pozdrav,
Nekoliko stvari koje bi mogle pomoći bez “velikih” mehaničkih intervencija:

  1. Provjerite je li zupčanik čist, strugotine filamenta se “zalijepe” za zupčanik i smanje trakciju pa se filament ne uvlači u ekstruder kako bi trebao.
  2. Pokušajte sa značajnim povećanjem temperature u izborniku te rukom gurnute filament kroz ekstruder.
  3. Napravite cold pull postupak čišćenja ekstrudera. Upute ovdje.

Ako gornji koraci budu neuspješni javite pa ćemo pokušati s malo kompleksnijim rješenjima.


#16

Pozdrav JosipS,
sve je to odrađeno, ali Prusa ne printa. Odnosno, stavi prvi layer, ali nakon toga ne printa više dalje.
imate još koju ideju? Unaprijed zahvalna, Darinka


#17

Zamjena PTFE cjevčice i sapnice bi bio sljedeći korak.
Jeste li pokušali s povećanjem temperature nakon prvog sloja? I jeste li pokušali s novim filamentom?


#18

Poštovani,
imam pitanje vezano za flexibilan filament.
Imamo 3D printer prusa mini i razmišljamo o kupnji fleksibilnog filamenta, pa me zanima trebamo li paziti na nešto posebno prilikom kupovine, ili je dovoljno paziti da fleksibilan filament bude debljine 1,75 i da prilikom uvlačenja filamenta u printer odaberemo FLEXI. Ili ima još nešto na što moramo paziti?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.


#19

Pozdrav,

Pročitajte članak na ovom linku.
Ukratko objašnjen Flexi filament.

Preporučam da za početak uzmete 95A ili više radi lakšeg printanja jer je nešto krući.
Na Miniju ćete se morati poigrati s pritiskom zupčanika koji gura filament u ekstruder. Vijak za podešavanje se nalazi odmah ispod PTFE cjevčice u koju ulazi filament. Pogledajte ovdje.
Za flex bi taj vijak trebao biti što je više moguće otpušten. Morate sami procijeniti koliko je to prateći ponašanje filamenta tijekom loadanja/printanja.
Nemojte se uplašiti ako se filament zapetlja u feederu, rastavite, otpetljajte i pokušajte ponovo.

Pišite ako zapnete.


#20

Puno vam hvala na savjetima. Probat ćemo i javiti iskustva.