3. kolo Croatian Makers lige


#41

Ako su zamisljene 4 staze po natjecanju, od kud mentorima 12 kutija, ako su dobili samo 5 robota? :smiley:


#42

U Sisku je jučer održano 3. kolo, moj komentar je na samo jedan pokušaj finalne vožnje robota. Znači klinci se muče 90 minuta i sve vožnje prije i poslije finalne rade savršeno. Dolazi finalna i to samo jedna i sve pada u “vodu”. Za učenike vrlo demotivirajuće jer roboti odbijaju poslušnost
te završavaju bez bodova.

Smatram da je trebalo dati nekoliko pokušaja s obzirom da se u online kolu boduje i snima najbolja od nekoliko pokušaja.


#43

Probajte se dogovoriti s ekipama koje dolaze, i tako valjda donose robote u kutijama, a ima dosta vremena od dolaska ekipa dok oni programiraju za psotaviti kutije na stazu.


#44

To su vam cari fizickog kola. :smiley: Pretpostavljam da ste prvi put sudjelovali na fizickom kolu. I dosad je bila jedna voznja i to je bilo to.


#45

Trebam pomoć oko prvog robota, napravio sam program ali robot ne radi kako treba. Šaljem vam sliku da pregledate program.


#46

Imam problem oko drugog robota. Napravio sam program ali mi ne želi stati na kraju jer nije nešto dobro. Šaljem vam sliku. Ne vidi se do kraja program . Molim vas za nekakvu pomoć


#47

http://izradi.croatianmakers.hr/robotika/
Pogledajte upute za rad sa ultrazvučnim senzorom.


#48

Da prvi put nam je ove godine…i naučili na najgori mogući način! :joy:


#49

Stavili ste u forever turn left.Robot ce vam ulijevo puno puta skretati!


#51

Dojam nakon 3. kola.
Pravilo od jedne voznje je prerigorozno. Zasto? Prema vidjenome, vecina programa je bila dobro isprogramirana, ali sam prolazak robota je bio lutrija. Prva voznja losa, druga savrsena, treca savrsena, cetvrta losa i ako ste imali tu nesrecu, ocjenjivana voznja losa i izgubite bodove, a znate da je program dobar i da je robot u vise navrata s istim programom prosao stazu savrseno. Klinci nisu bili bas odusevljeni, vise frustrirani.
Moj prijedlog je da se u slucaju slicnog zadatka na sljedecem fizickom kolu dopusti 2. voznja ukoliko prva krene po krivu bas zbog toga jer prolazak staze ovisio najvise o volji robota, a ne o programu.


#52

Ako se sve isprogramira kako treba, nije lutrija. Barem jedno kolo treba biti da mogu malo odskočiti i oni koji znaju sve bitne detalje. Dajte primjer programa za kojeg je prolaz bio lutrija i u čemu je bio problem, pa ćemo vam reći poboljšanja koja treba napraviti da više ne bude lutrija.


#53

Zašto onda robot jednom odvozi savrseno, bez greske, a vec druga voznja kao da su naredbe bezveze nabacane?
image


#54

Puno je bolje pratiti crtu sa strane u ovom slučaju, nego iznutra, npr s desne strane na 1 ići ravno, na 3 lijevo, na 0 i 2 desno. Ako se koristi ovaj kod sa slika gore, sve puno ovisi o početnom položaju robota i tome kako je zaokrenut, svaki stupanj je razlika.


#55

Slažem se s kolegom Dejanom! Nije moguće da je većini djece i mBota bio krivi program. Djeca su na natjecanju isprobaval više puta i program je radio. Na finalnoj vožnji robot prenese poruku prije nego se zaustavio ili skrene sa staze. Osobno smatram da nije u redu da se sat i pol programiranja, gdje djeca samostalno rade i trude se i gdje u konačnici program radi, svede na doslovno na jednu vožnju. To uopće nije realni prikaz onoga što učenici znaju. Nije mi ni do bodova ni do mjesta, nego do toga da djeca budu realno ocjenjena. Učenici, ne samo moji bili su dosta razočarani. Imao sam prilike biti i sudac na natejcanju i pratiti kako djeca isprobavaju programe i moram priznati da je u našem slučaju bilo 7-8 ekipa koje su uspješno riješile program, a uspješnih vožnji je bilo svega 3. (13 ekipa sve skupa je bilo na natjecanju.)
Prijedlog je da se možda pregleda i kod na samom natjecanju.


#56

Također se slažem da je djeci trebalo dopustiti više pokušaja, a ne da sve ovisi samo o jednoj vožnji.
Npr. da im se dopuste tri pokušaja pa da se boduje najbolji od njih.
Bilo je dosta timova za koje smatram kako su ispravno programirali robote, ali je u finalnim vožnjama dolazilo do problema sa samim robotima. Npr. senzori za praćenje linije ovisno o osvjetljenju ponekad krivo očitaju vrijednost, između pokušaja troše se baterije pa se robot ne ponaša isto u 1. i 10. pokušaju itd.
Bilo je problema s ultrazvučnim senzorom koji ponekad krivo očita udaljenost, npr. očita vrijednost 0 pa robot stane ili ne želi uopće krenuti.
Naravno, i to bi se donekle dalo riješiti tako da se u petlju repeat doda još jedan uvjet (da se zanemari vrijednost 0) i da se prije prvog očitanja varijabla za udaljenost postavi na neku veću vrijednost, no to je možda ipak malo previše za očekivati od djece, posebno za mlađu dobnu skupinu.


#57

Problem je s ovim kodom (Dejan_PT) što je “univerzalan/osnovni” i u nekim slučajevim će uspjeti “preletjeti” preko “prepreka”. No ne uvijek.
Ako ovaj/isti program budu koristile sve ekipe, ako bude više vožnji, opet će rezultati biti podjednaki.
Smatram da bi se djeca trebala dalje razvijati, stvarno rješavati probleme sa staze radeći bolje programe.
Ja im dam savjet: “ako testirate i vidite da robot svako nekoliko puta ispadne sa staze ili ponekad ne odradi nešto kako treba, onda treba mijenjati program (podrazumijeva se da sve komponente na robotu rade ok)”.
Na primjer, na prvom dijelu staze postoji zavoj manji od 90 stupnjeva i s programom kakav je ovdje dan, to sigurno ne može uvijek proći - isprobano :slight_smile: - svakih nekoliko puta ispadne sa staze.
Treba, ili dosta smanjiti brzinu (ali onda …) ili programirati na drugačiji način.


#58

2018-04-23%20(2)
Pokušajte pratiti crtu ovakvim kodom.


#59

Hvala! Pokusat cu odmah sutra s klincima. :slight_smile:


#60

Ja predlažem da se diferenciraju zadaci za mlađu i stariju dobnu skupinu. Isto tako, bilo bi svrsishodno bodovati i sam code (program) ako je dobro napravljen, a ne samo vožnju robota. Svjedoci smo da se isti robot drugačije ponaša s istim kodom. Jednom je vožnja dobra, jednom nije, pa opet je…možda bi bilo dobro valorizirati i onih 90 minuta kodiranja. I još jedan prijedlog koji ne bi CM koštati puno. Osigurati makar simbolične nagrade za najuspješnije u live natjecanjima. Nesumnjivo je djeci izrazit motiv činjenica da su u nečemu prvi u regiji, znam po svojima, ali ubaciti nešto opipljivo za tu djecu mislim da ne bi bilo loše. Jel to nekakav dodatak za mBota, Micro:bit, USB stick s logom, ma bilo kakva sitnica.


#61

Danijel: "…bilo bi svrsishodno bodovati i sam code (program) ako je dobro napravljen, a ne samo vožnju robota…"
Moglo bi, ako se mogu unaprijed definirati pravila bodovanja. Ako pak ne, kriteriji će sigurno biti različiti od ocjenjivačkog povjerenstva do ocjenjivačkog povjerenstva.
Možda umjesto analize i bodovanja programa (što može potrajati na natjecanju), “ispravnost programa” testirati većim brojem vožnji (npr dvije-tri).
Idealno/pravilno je da robot uvijek dobro prođe stazu.
Ako ne prolazi, onda nekako umanjivati bodove…