3 kolo - pripreme i provedba


#43

Svaki utorak imamo popodne 2 sata. Ovaj smo radili i nismo dovršili zadatak. Počeli u 15:00 pa do 17 :00. Ima dosta posla. Nama je problem što imamo zajedno stariju i mlađu skupinu pa dok se oni podijele oko trećeg robota.


#44

Mi imamo svake srijede po jedan sat, isto obje skupine. Ni ne okrenemo se, a već je kraj. Gdje je još snimanje koje po pravilu preraste u štrajk mbotića :smile:


#45

evo ja i dalje ne kužim :slight_smile:


#46

Zanima me gdje treći robot mora stati!? Treba isprintati još jedno “prazno polje” pa tu smjestiti robota!?


#47

Možete li poslati stazu u pdf-u. za 3. kolo u jednom komadu


#48

Molim savjet:
zatim mora pratiti liniju na zadanoj stazi, te kad linija nestane, stati- da li prati liniju sa senzorima i kada je Port=3 tada umjesto unatrag da stavim da stane?


#49

Pitanjce, mlađa dobna skupina.
Kako zaustaviti robota kad dođe do kraja linije koju treba pratiti? Kako god isprogramiramo, uvijek se okreće nazad i prati liniju. Ako stavimo da stane kad senzor detektira bijelu boju, onda staje malo,malo jer je a4 format papira i staza nije dovoljno široka da ne detektira bijelu boju prije kraja linije? Hvala unaprijed.


#50

ultrazvučnim senzorom, prepreka je drugi robot


#51

To i mene zanima…


#52

O Bože, kako se toga nismo sjetili, haha!
Hvala ti puno.


#53

Evo staze za natjecanje u formatu 1:1 za ispis na ploterima.

P


#54

Da, treba staviti da detektira kad dođe na bijelu boju, samo treba prilagoditi brzine kretanja kad je na crti, u ovom zadatku se ne mjeri vrijeme pa ne treba stavljati djeci omiljenih 255, tj s većim brzinama nećete uspjeti riješiti prvi dio.


#55

Da, upravo tako, line folowwer senzorom treba pratiti crtu i kad su oba senzora na bijelom treba stati. Zato i jesu blagi zavoji.


#56

Treći robot treba čekati okrenut prema drugom robotu, te po primitku poruke napraviti okret od 180 stupnjeva i nakon toga odvoziti cca 50 cm tako da stane prednjim kotačićem unutar zadnjeg kvadratnog polja, najviše do pozicije označene na priloženoj skici.
Dakle robot treba stati na zadnjem polju sa slike prednjim kotačima, najdalje smije otiči do položaja na slici.


#57

Poštovana, mučimo se i mučimo, malo vremena za vježbu, djeca po natjecanjima, pa bi nam dobro došla pomoć

hvala puno unaprijed


#58

mail: jasenka.kuljak@skole.hr


#59

Veseli zadatak! :smiley: Drugi robot bez senzora za udaljenost savrseno stane na 15cm od 3. robota, sa upaljenim senzorom dobro da se okrene za 180… :smiley:


#60

Imam par pitanja, pa molim pomoć i savjete…

  1. Treba li samo prvi robot prije pokretanja svijetliti crvenom bojom a tijekom vožnje zelenom ili se to odnosi na sva tri robota?
  2. Drugi robot nam primi poruku i okrene se ali ne može pratiti crtu, šalje poruku trećem… problem je u praćenju crte…
  3. Gdje možemo naći neke upute za Morseove znakove?

Hvala!


#61

1 Odnosi se samo na prvog robota
2. Drugi robot nakon okretanja treba raditi isto što je bio zadatak na drugom kolu prošle školske godine, programi za praćenje crte bi vam trebali biti malo drugačiji u prvom i drugom robotu…
3. wikipedija ili npr: http://www.labin.com/web/neobavezna.asp?id=6671&idkat=53


#62

Dosad nismo imali problema s programima i radili su bolje od ocekivanog, ali sad moram priznati da imamo problema s drugim robotom. Ukoliko postavimo program bez mjerenja udaljenosti robot skoro savrseno odradi stazu, osim sto zapinje na onom velikom Z skretanju, a ako postavimo mjerenje udaljenosti, onda se robot samo okrene za 180 i stane. Ja vise nemam ideja na koji nacin rjesiti prijelaz 180 na pracenje linije, a klinci jos manje. :sweat: