MakeX 2019 info i pitanja


#21

Pročitao sam da je s obzirom na propozicije natjecanja potrebno koristiti točno određeni tip baterije, ali mi tu bateriju nismo dobili s ostalim dodacima pa me zanima gdje bi se ta baterija mogla nabaviti. Unaprijed hvala.


#22

Lijep pozdrav,

ne očitava nam uvijek boje s kartica premda smo boje odredili uz pomoć računala na samoj stazi. Trebamo li još nešto napraviti.


#23

Dijelovi programa kako smo ispitivali senzor boje

slika%206slika%205slika%207

LP


#24

Lijep pozdrav,

uspjeli smo riješiti senzor boje

LP


#25

Poštovani,

  1. U tehničkom priručniku za MakeX 2109 navedeno je na str.31./32. da je dozvoljeno koristiti samo jednog robota po timu…dakle nakon automatiziranog dijela isti robot se unutar 30 s prenosi na ručno upravljano polje bez modifikacija prihvatnih dijelova ?
    Naime, navodi se da se nakon inspekcije robota ne smije mijenjati (osim pokvarene opreme - senzora, motora, kotača…), posebno naglašeno zabranjena izmjena šasije robota…dodatni dijelovi od metala se smatraju šasijom pretpostavljam? (Slika 4.1 u priručniku pokazuje da je šasija samo osnovna baza od metala, a ne i njeni dodaci) Kako onda podesiti robota da ima neki dio šasije za guranje, pomicanje s desne ili lijeve strane? Pitam jer je to bitno ovisno o tome koju boju tim dobije a time i drugu stranu mape pa su objekti na simetrično drugoj strani robota. Nakon toga na str.44 navodi da se modifikacije uz najavu smiju raditi bilo kad ali da vrijeme nastavlja teći…kako odraditi takve modifikacije unutar vremena od 2:30 ? Pretpostavljam da tu nije riječ o rasklapanju robota.

  2. Na str. 37 navodi da bi natjecatelji trebali nositi zaštitne naočale jer u suprotnom sudac može odbiti tim…trebaju li škole same nabaviti natjecateljima takve naočale ili će ih natjecatelji dobiti na natjecanju ?

  3. Na str. 45 navode da natjecatelji ne smiju unositi računala u “arenu”. “Arena” je pretpostavljam prostor same vožnje robota NAKON pripreme robota pomoću računala u nekom vanjskom prostoru gdje ih smiju pripremati ??

Hvala na razumijevanju i odgovorima.

LP


#26

Dodatno, 4) Što je s baterijama koje nismo dobili a moraju odgovrati MakeX specifikacijama ?

LP


#28

Poštovani,

Moje isprike što tek sad odgovaram na vaš upit.
Idem redom:

  1. Tako je, isti robot se koristi za oba segmenta vožnje.
    Inspekcija se vrši sa svim potencijalnim dodacima koje tim ima odnosno planira koristiti na svom robotu tijekom vožnji.
    Dodatni metalni dijelovi se ne smatraju šasijom.
    Robota podešavate tijekom vožnje kada su dozvoljene izmjene i tijekom 30 sekundi predviđenih za prebacivanje robota u drugi dio staze. Pazite na vrijeme jer nakon isteka 30 sekundi manualni dio započinje neovisno o tome je li robot postavljen na stazu ili ne.
    Pod modifikacije se misli na bilo kakvu radnju kojom se mijenja neki dio robota. Iskustveno, timovi najčešće pričvšćuju dodatne komponente koje su im potrebne za neki od zadataka pazeći na dozvoljene gabarite.

  2. Škole same nabavljaju takvu opremu, natjecatelji koji nose naočale za vid ne moraju imati posebne zaštitne naočale.

  3. Tako je, misli se na samu vožnju.

  4. Baterije su poslane krajem kolovoza. Ako ih niste zaprimili slobodno nas kontaktirajte.

Srdačno.


#29

Poštovani,
U animaciji za City Guardian (link: https://youtu.be/TDX62k0FsMw) se vidi da za zadatak M07 tj. Waste Sorting roboti počinju sa istog mjesta otkuda su krenuli sa Automatic Independent misijama za razliku od zadatka M08 “Forest Planting” gdje počinju sa drugog startnog područja tj.s istog startnog područja na kojem završi nakon Automatic Independent misija, što je logičnije. Uglavnom, moje je pitanje ovo: S kojeg startnog područja robot počinje sa Automatic Alliance misijama tj. je li to ovisi o tome koji je zadatak odabran.
Pozdrav i unaprijed hvala.


#30

Poštovani,
Timovi koriste startne pozicije po vlastitoj želji. Mogu zatražiti restart kad god požele i tada mogu prebaciti robota na drugu poziciju ako im to više odgovara. Isto tako imajte na umu da timovi kad jednom pokrenu robota s jedne startne pozicije više uopće ne moraju restartati ako uspiju isprogramirati robota da obavi sve zadatke od jednom. Naravno treba paziti na koordinaciju sa savezničkim timom.
Srdačno


#32

Naše robote smo dobili 2016. godine i nemaju plastično kućište oko mcore pločice na koje se spajaju LiPo baterije.
Prorezi na metalnom kućišti ne odgovaraju razmaku na plastičnoj kutiji u kojoj je baterija. Kako ste vi ostali to riješili?
Jedno rješenje se vidi na linku ispod
http://www.neufeld.newton.ks.us/electronics/?p=1715
Na kraju ćemo vjerojatno sami nešto slično napraviti na 3D printeru.


#33

Može se i samo kućište nabaviti za oko 24kn. https://ardubotics.eu/hr/mehanicki-dijelovi/1850-mcore-kutijca-za-mbot.html


#34

Hvala na informaciji. Ponekad najjednostavnija i najočitija rješenja promaknu pažnji.


#35

Piše li se Engineering notebook na engleskom jeziku, ili može biti na hrvatskom?


#36

@Bleky hvala na pomoći i savjetu.

Bateriju možete pričvrstiti i vezicama ako je potrebno ili gumicama što je još praktičnije.

Srdačno,


#37

Engineering book je potrebno pisati na engleskom jeziku. Sva dokumentacija (pravila, tehničke upute) su na engleskom jeziku. Navedeno nismo htjeli prevoditi na HRV jer se i svjetsko natjecanje provodi na engleskom (i Kineskom :slight_smile:) pa je ovo izvrsna priprema za odlazak u Kinu jer svatko od vas može pobjediti.

Srdačno


#38

Poštovani, kada će se točno znati koje zadatke treba rješavati?


#39

Zadatke ćemo objaviti 10 dana prije početka natjecanja. :slight_smile:


#40

Poštovani,

imam dva pitanja:

  1. Da li je rampa koju treba zakrenuti za 90 stupnjeva na neki način pričvršćena za podlogu (budući se inače sama ruši)?
  2. Da li je dozvoljeno koristiti dijelove koji nam nisu dostavljeni kao dodatna oprema (pri tome naravno mislim na dijelove istog proizvođača, kako mehaničke, tako i na senzore)?

LP


#41

I mene zanima odgovor na Vaše prvo pitanje. Postoji li negdje upute kako sastaviti te dijelove na stazu? Učenici su 1 sat potrosili na tu rampu bez uspjeha. Hvala na odgovoru!


#42

U paketu s rekvizitima je došla obostrana ljepljiva traka kojom se spomenuta rampa lijepi za podlogu.