MakeX 2019 info i pitanja


#88

Nakon uspješno riješenog bilo kojeg zadatka i naknadnim restartom ne gubite do tada osvojene bodove.
Restart je osnovni dio natjecanja i služi natjecateljima kao pomoć pri rješavanju zadataka.
Naravno, uvijek pazite na to da se kod restartanja ne dodiruju predmeti sa staze jer to vodi k negativnim bodovima. Ako robot zapne za neki dio ili mu se neki od djelova zaglavi za robota pitajte suca za pomoć.


#89

Pozdrav, evo odgovora redom:

  1. U tom zadatku se koriste kartice (plava i crvena). Kombinacija bez kartice neće biti moguća.
  2. Neće biti na stazi.
  3. Ne moraju.

Dodatak i za pitanje iz narednog posta:
Engineering notebook pišite po vlastitom osjećaju, ne postoji pogrešno napisan notebook, neki će biti kvalitetniji od drugih a taj dio je na Vama. Najvažnije od svega je da ga predate.


#90

Znam da možda piše u uputama, ali imamo malo vremena pa da ne tražim po uputama. Kako se pokreću roboti? Sa onim daljinskim koji smo dobili ili pristiskom na zelenu tipku ili IR daljinskim?


#91

Robot se pokreće tipkom na robotu. :slight_smile:


#92

Na našim robotima su zelene tipke u tako lošem stanju da su neupotrebljive. Možemo li pokretanje nekako drugačije napraviti, a da nije u suprotnosti sa pravilima?


#93

@1) Pretpostavili smo da ne može biti kombinacija bez kartica, no je li moguća kombinacija gdje su sve tri kartice iste boje kod oba tima, (npr crvena), pa jedan od timova (u ovom slučaju crveni) ne mora pogurati niti jedan od tri kontejnera na stranu plavih?

Hvala i isprike na mogo pitanja. Djeci puno toga pada na pamet, a ne možemo naći odgovore na sve u službenim uputama :slight_smile: Npr. Smije li robot proizvoditi zvukove dok se vozi stazom, znajući svjesno da to nije dio “Alliance Party” zadatka, a tek kad završi vožnju na kraju pustiti neku drugu zvučnu datoteku za misiju “Alliance Party” ?

Živjeli.


#94

Nažalost pokretanje je moguće samo tipkom na samom kontroleru. Zar ni jedan kontroler nema upotrebljive tipke? :scream:


#95

Mogu biti 3 iste boje, sreća je dio natjecanja. :smiley:
Robot može puštati zvukove cijelu vožnju, u pravilima ne piše suprotno. :wink:


#96

Koliko će pregrade biti daleko od ruba staze?
Brine me da se robot ne zabije u ogradu ako će se okretati blizu ruba staze.


#97

Pozdrav,
S obzirom da u uputstvima nigdje ne piše da oba robota moraju sudjelovati u waste sortingu onda slijedi da jedan robot može obaviti sam cijeli zadatak i time minimizariti utjecaj sreće. Jesam li u krivu i po kojem pravilu?


#98

Molim malu pomoć.
Na nalsovnici Engineering notebooka piše da treba biti ime tima, broj tima i “competition program” . nije mi jasnao radi li se tu o programu natjecanja ili je što drugo u pitanju.
hvala


#99

Poštovana,

Rekao bih da je to MakeX Starter City Guardian. Ako je voditi se prema MakeX Example Nootebook-u na službenoj stranici od prošle godine (bilo je MakeX Starter Blue Planet).


#100

ne kužim baš kaj to točno znači


#101

Recimo da od 3 pritiska, uhvati samo jedan, ali bez nekog pravila. To može biti problem kada je potrebno nekoliko puta uzastopno odabrati neku opciju. 1 pritisak 1. program, 2 pritiska drugi program,…


#102

Prošle godine su natjecatelji napisali uz ime tima i broj tima, MakeX Starter Blue Planet jer se tako zvao zadatak (može se vidjeti na primjerku Digital Notebooka na službenim MakeX stranicama), ove godine se zove City Guardian, pa vjerujem da je MakeX Starter City Guardian ono što trebate napisati na naslovnicu.


#103

Ako sam dobro shvatila vaš post, postoji primjer engineering notebook-a od prošle godine? Molila bih vas da mi pošaljete link - muku mučimo s tim dijelom :confused:
Ukoliko ima još kolega koji kao ni ja ne znaju točno kako notebook treba izgledati, šaljem vam linkove videa o izradi eng.notebook-a koje sam našla na youtube-u:



#104

Pronašla sam link pa evo i za ostale mentore: https://wpcdn.makex.io/wp-content/uploads/2019/06/Engineering-Notebook-Example-X36002-ACE-MACHINA-Blue-Planet.pdf
A možda sam i jedina koja to još nije vidjela :joy::joy::joy:


#105

hvala puno, sad je jasno


#106

Pregrade će biti postavljene po crnom rubu staze, skroz do ruba startnih pozicija (crveni i plavi obrub).


#107

Pa i ne baš, izostavili ste da postoji crvena odnosno plava strana staze, dakle zabranjeno je kretanje plavog robota po crvenoj strani i obratno.