MakeX 2019 info i pitanja


#108

Hvala @IPv6 na pomoći, upravo to se traži. :slight_smile:


#109

Obzirom da MakeX ima više natjecanja (Starter, Challenge, Premier itd.) važn oje napomenuti za koji program predajete notebook.


#110

Žao mi je to čuti, rješenje problema bi bilo da u program ugradite prikaz odabranog podprograma na Matrix LED displayu. Dakle svakim uspješnim pritiskom bi se promijenio broj na Matrixu.


#111

Hvala @inavenier. Gore sam već pisao, notebook napišite po vlastitom osjećaju, ne postoji pogrešno napisan. Najvažnije je da ga predate. :wink:


#112

Poštovani,

Ispričavam se i obećavam da je ovo zadnji set pitanja:

  1. Da li je robot dužan dovući se do neke lokacije, crte,… nakon obavljanja zadnjeg od tri pojedinačna zadatka ili je moguće odmah zatražiti restart (npr. kad robot premjesti i otpusti valjak, te se malo odmakne od njega treba li on negdje završiti ili se može odmah restartati sa startne pozicije za zajednički dio zadatka)?
  2. Da li su informacije o boji staze za svaku ekipu i o tome tko u zadnjem zadatku pjeva, a tko svira dostupne na vrijeme kako bi se mogao učitati odgovarajući program ili sve mora biti utrpano u isti program, pa se rješava tipkom na mBotu. Da li se, prilikom odabira željenog programa, za provjeru stanja navigacije pomoću tioke mogu koristiti mBotove LED diode (za LED Matrix nemamo slobodan port)?
  3. Prema propozicijama robot prilikom pokretanja treba biti unutar startnog polja gledajući tlocrtnu projekciju. Kod zadatka s plesanjem i pjevanjem robot treba doći u odgovarajuće polje. Nadam se da tu ne vrijedi pravilo tlocrtne projekcije (s obzirom na dimenzije jedva ga ručno parkiramo u startno polje)?
  4. Da li u ručnom zadatku svaka ekipa ima svog “observera” i da li sam ispravno shvatio da on može samo premještati kugle iz područja B u svoje područje A i tamo slagati blokove?

Lijep pozdrav


#113

Nisam siguran, no mora li biti u Notebooku source code?


#114

Ne mora cijeli, možete staviti dijelove programa za neke specifičnosti.


#115

Dragi Nenade, nema potrebe za isprikama. :slight_smile: Dapače sva vaša pitanja pomažu drugima a iskreno i nama kao organizatorima jer nam ukazujete na potencijalne situacije koje nam se mogu dogiti a nismo ih bili svjesni. :wink:

  1. Restart možete tražiti kad poželite, završetak svakog zadatka je objašnjen u pravilima, ako je sve izvedeno po njima odmah možete tražiti restart.
  2. Info o bojama za svaku vožnju će vas dočekati na samom natjecanju, u vremenu koje je predviđeno za programiranje možete prilagoditi programe. Tijekom vožnji je zabranjeno spajati robota na računalo.
  3. U pravilima piše da ne mora biti cijeli u polju “After the vertical projection of the robot chassis is PARTIALLY in the stage area, the robot can perform the party action.”
  4. Observer može slagati u oba polja. Ne mora svakak ekipa imati svog observera.

Pozdrav


#116

Hvala vam na svim odgovorima!

U manualnom dijelu, jedan tim slaže zelene prstenove, a drugi žute ili je to sasvim svejedno?


#117

Poštovani,
S našim dizajnom robota u Waste Sortingu možemo sve kocke riješiti bez da prijeđemo na drugu stranu. Ne vidimo niti jedno pravilo koje bi zabranjivalo da samo 1 robot obavi cijeli Waste Sorting bez obzira kakav raspored kartica bio. Na kraju krajeva tvrdite da je dozvoljeno da su sve 3 kartice iste boje što upravo govori da je moguće da samo 1 robot obavi Waste Sorting. Jesam li u pravu? Ako ne, zašto?
Lijepi Pozdrav


#118

Da li se ti rubovi visine 2 cm odnose samo na Manual stage ili i na Automatic stage?


#119

'Večer.

Evo novih pitanja od danas.

  1. Mora li robot nakon što obavi pojedinačne automatske misije biti resetiran i premještan uopće, da bi nastavio u alliance automatic misije ili može samo nastaviti obavljati sve redom dok ne dođe u stanje spremnosti za manualnu misiju ?

  2. Ima li stog maksimalnu visinu ili može ići visoko koliko želimo ?

  3. Što se sve u stogu boduje, tj boduje li se prvi prsten na podu kao dodatnih 5 bodova ili se taj u svakom stogu ne boduje ? Ako se ne boduje najdonji prsten, tada je povoljnije slagati više stogove.

  4. Piše da Observer ne smije dirati prsten koji nije u potpunosti spremniku A. Smije li Observer premjestiti prsten potpuno ubačen u bazen A koji postaje baza stoga na mjesto koje će manje smetati ubacivanju novih prstena, tj dublje u bazen A kako bi tamo počeo graditi stog? Uglavnom spominje se samo kako smije premještati kugle.

Pozdrav i hvala.


#120

Ovaj video https://www.youtube.com/watch?v=TDX62k0FsMw pokazuje da roboti smiju prelaziti na drugu stranu kod misije Waste sorting i mi smo to koristili u našoj izvedbi. :open_mouth:


#121

Poštovani,

  1. Da li smijemo koristiti onu staru kuglicu koju smo imali na prvim mBot-ima ili moraju biti ovi crni kotačići…?
  2. Da li je kasno petak naveče za slanje E-nootebook-a…?
    Pozdrav i unaprijed hvala :wink:

#122

Da se nadovžem na 3. - kada se smatra da je prsten u polju, kada je vanjski rubom u ravnini s vanjskim rubom plave konstrukcije?


#123
  1. Smije li robot ući u prostor polja B dok manevrira sa objektima ? Pretpostavljamo da smije jer i s te strane postoje ulazi za prstene u prostore A. Ukoliko smije, slijedeće pitanje se nadovezuje --> Ako prsten nije u polju A dok leži na granici polja, tj. ispod prečke, smatra li se prsten koji nije u cijelosti ušao u polje B još uvijek izvan polja B i može ga se vratiti sa stražnje strane prema van, ili čim malo prijeđe crtu se smatra da je ušao u polje B ?

Živjeli :slight_smile:


#124

Negdje sam pročitao da boja prstenova nema nikakve veze i da se mogu slagati kako god, neovisno o boji. Zadatak je zajednički tako da je logično da svaki observer može slagati prstenove koja god da ih je ekipa ugurala u ciljano područje.

Problematično je pitanje negativnih bodova u zajedničkim misijama. Mislim da se oni oduzimaju ekipi koja ih skrivi. Ako nisam u pravu, neka me netko ispravi.


#125

I ja sam mislio da plavi gura na crvenu stranu, a crveni na plavu kao što je pokazano u tom videu. Tako ne moramo hvatati i vući kocku unazad, već samo guramo naprijed.


#126

Može li netko potvrditi gdje piše da roboti ne smiju prelaziti na stranu druge boje za vrijeme rješavanja Waste sorting misije? U dokumentu MakeX Guardian Technical Guide nisam našao ništa o tome.

Unaprijed zahvalan.


#127

Mislim da se Josip zabunio, nigdje ne piše, a i demonstracijski video pokazuje da se moze odgurati. Pričekajmo da se javi, prije nego dalje nastavimo o tome :slight_smile:.