WER - Croatia Open: pitanja, dogovori i ostalo


#21

Našla. ok. Ali recite mi kako trebaju biti spojeni motori od kotača?


#22

Motore spajate redom u utičnice na kračoj strani kontrolera.


#23

Jedno pitanje.
U VJC sučelju postoje gotovi potprogrami za praćenje linije LINE FOLOWING BLOCK, ali mi ne reagiraju na liniju, da li postoji kakav manual za korištenje ovih potprograma.


#24

Pozdrav, mi smo isto imali neki problem…iako nam je sve uredno spojeno i svi senzori rade, robot nam se uvijek vrti u krug. Probali smo sve po uputama ali jednostavno ne ide. Mislim da nećemo ništa stići za 26.6. jer klinci odlaze sa svojima na put, tako da ću tek u 9mj moći raditi s njima.


#25

Pozdrav, imamo problem s robotom; iako smo prenijeli program na kocku, ne možemo ga pronaći na istoj, iako do nedavno nismo imali taj problem.
Unaprijed hvala.


#26

Probajte formatirati pa ponovo prebaciti program. Nama je to pomoglo.


#27

Hvala na odgovoru. Uspjelo.


#28

Mi smo teški amateri. Pola djece je otputovalo tako da nismo kompletni. A što se tiče programa ne možemo dokučiti kako će na raskršću skreniti desno, odnosno, lijevo, kako prepoznaje tanku i debelu crtu i još mnoštvo toga, a ni s engleskim nismo baš na ti. Što će se dogoditi ako do ponedjeljka ne napravimo ništa pametnoga? LP


#29

Ništa se neće dogoditi, i dalje vježbajte koliko možete, bitno je napredovati u okviru mogućnosti.


#30

U okviru mogućnosti? Ok. :grinning:


#31

Lijepi pozdrav svima!!!
Eto i mi smo u okviru mogućnosti “zagrizli” u svaki zadatak po malo. Ništa nismo uspjeli do kraja riješiti… isprobavali smo svakakve kombinacije … i da nisam imala drugih obveza klinci bi u petak radili “do besvjesti”… ha haaha…
Uglavnom, malo sam ih podučavala, a sve ostalo su radili oni sami… dogovarali, isprobavali, “skakali” sa zadatka na zadatak… igrali se, promišljali… i zapravo sam zadovoljna, jer su se ozbiljno uhvatili rješavanja problema i bio je pravi gušt gledati ih kako se bore, surađuju, kako ideje iskaću.
(I molim vas, nemojte ovo shvatiti kao neku samohvalu… ali ovo je pravi oblik učenja… kad djeci daš problem, a onda samo moderiraš, pomažeš, daješ preporuke… i to mi se jaaakooo sviđa, ali mi je žao da i sama nisam sigurna je li ih dobro upućujem).

Pa da podijelim malo svoja iskustva:
Priručnici/brošure koje smo dobili na engleskom smo pokušali koristiti. Na žalost, slabo je to išlo, budući da neke definicije i upute o postupku programiranja, alatima i postavkama i ja prvi puta vidim i nisam bila sigurna jesam li dobro protumačila sadržaj. Uvelike bi nam pomoglo da se do rujna te brošure prevedu na hrvatski jezik, kako bismo ih što bolje mogli iskoristiti.
Primjer programa za praćenje crte nam je pomogao, ali je (za razliku od programiranja mBota koji ima dva senzora) ovdje potrebno pratiti signale s njih 5. Trebalo nam je nekoliko pokušaja da usvojimo koji je I/O 0, 1, 2, 3 i 4 i malo smo se pogubili.
Uspjeli smo robota pokrenuti da prati crtu, do trenutka križanja s tanjim crtama… e tu su nastali problemi.
Motore nikako nismo mogli uskladiti da imaju isti smjer vrtnje, pa smo u svim isprobavanjima trebali voditi računa o + i - vrijednostima brzine motora.
Baterije se vrlo brzo troše.
Kod mosta i vjetrenjače smo naišli na poteškoću: kad mehanizam pokrećemo rukom sve ide OK, no kad smo pokušali staviti da ručicu pokreće elektromotor, to nije uspjelo. Mehanizmi nam stalno “zapinju” - klinci su došli na ideju da ih podmažemo


#32

Zamolba:

Nastava počinje 4.9.2017. prva dva tjedna u nastavnoj godini u osnovim školama usklađuju se rasporedi sati, dijele se udžbenici, formiraju se iznannastavne aktivnosti, učitelji izrađuju godišnje planove, kurikulume, vremenik pisanih provjera i raznih drugih dokumenata koje trebamo izraditi do 15.9… Izrazito puno posla za učitelje.
LIjepo vas molim da datum za provedbu natjecanja ne stavljate prije 25.9.2017. kako bismo imali vremena za dodatni rad s učenicima i pripreme za natjecanje.
Hvala!


#33

Odlične objave Sanja… Imamo slična iskustva.

Također molio bih Vas da natjecanje u 9. mjesecu ne bude rano kao prednatjecanje u 10 h. Ako putujemo javnim prijevozom npr. HŽ morali bi krenuti oko 2 ili 3 sata u noći da bismo stigli na vrijeme, što je nezgodno za djecu.


#34

Nismo bili u mogućnosti u ponedjeljak 26.6. doći na natjecanje.
Da li je ntko i na koji način uspio rješiti da robot stane ispred mosta?
Kako i kojim senzorom.
Mi smo pokušali tako da smo skinuli jedan rubni senzor sa praćenje linije i stavili ga naprijed ali on radi do vrijednosti 1600, pokazuje normalno 3900, a kod mosta prikazuje 3750, čim dinegnem vrijednost iznad 1800 on na početku okine vrijednost i ne želi otpočeti potprogram.
Unaprijed hvala na pomoći…


#35

Pozdrav svima! Zanima me ako mi može tko pojasniti da li se mogu 4 unaprijed zadana zadatka sa mape riješiti na način da imamo 4 spremljena programa u kontroleru (svaki program za specifičan zadatak) koja ručno mijenjamo kada robot dođe u bazu mape između obavljenih zadataka. Pitam to jer me zanima da li se svi zadaci moraju riješiti odjednom (u jednoj vožnji) kad se dođe na mapu ili postoji vremenski odmaci ili pauze između izvršavanja zadataka?


#36

LP, na prednatjecanju smo “uočili” u uputama za bodovanje da robot treba sve zadatke obaviti u kontinuitetu, tj. svako vraćanje na bazu, promjena djelova konstrukcije robota i pokretanje novog programa se vrednuje s - 10 bodova.
Na prednatjecanju su sve zadatke uspješno rješili samo srednjoškolci - koliko sam pratila. Moja ekipa sastavljena od sedmaša se jako trudila, ali smo jedva uspjeli rješiti dva zadatka.


#37

Kad vrijeme krene u kontinuitetu se računa do kraja izvršavanja, dolasci u bazu su gubitak vremena, dozvoljeno je, ali se gubi vrijeme i bodovi.


#38

Nisam gledao u kodove, no izgledalo je da je riješeno naštimavanjem vremena od neke kontrolne točke, uglavnom dosta ekipa je taj dio prilično lijepo riješilo.


#39

Problemi s baterijama, imamo baterije AA i koristimo ih 6 za Abilixa. Brzo se prazne i gube napon. Postoji li možda neka druga varijanta za baterije i gdje bi se mogle nabaviti. Imamo punjive baterije i svaki dan ih punimo.


#40

Postoje, provjerit ćemo kako ih nabaviti, a siguran sam da ima kolega koji su si i sami stavili neke baterije svoje “proizvodnje”-modifikacije.