WER - Croatia Open: pitanja, dogovori i ostalo


#41

Pozdrav svima, mi smo tek dobili materijal ,dvije kutije :slight_smile: Nigdje nisam uspjela naći do kojeg oblika treba sastaviti robot? gdje koji kabal ukljuciti nekako su mi objašnjenja do pola. Molim Vas pomozite.


#42

Pozdrav, gdje se može naći webinar ?


#43

Motore spajate redom u utičnice na kračoj strani kontrolera.


#44

Postovani,

  1. Mozemo li modele zalijepiti cickom za podlogu?
  2. Mogu li na natjecanje povesti vise ucenika, npr 4. (3 bi sudjelovala na natjecanju, a 1 bi bio podrska iz publike)?
  3. Od prva 4 zadatka, je li bitno kojim redoslijedom obavljamo zadatke ili je sasvim svjedno?

#45
  1. da, možete ih zalijepiti čičkom
  2. Možete povesti i učenike koji će biti u publici
  3. Nije bitan redoslijed, ali je ograničeno ukupno vrijeme, pa zato treba pripaziti na redoslijed iizvršavanja.

#46

Pozdrav svima :slight_smile:

Hvala na vrlo aktivnoj temi, čak i za ovih vrućih dana! I mi radimo na tome da Vam pojednostavimo pripremu i rad s učenicima. Pripremili smo nove materijale i stavili sve na jedno mjest kako biste se lakše snašli, a sutra kada sve završimo šaljemo svim sudionicima e-mailom.

Evo za sada samo osnovnih stvari koje možete očekivati u meterijalima:

Edukacijski materijal
Partneri iz BiH – SPARK – pripremili su edukacijske materijale za programiranje ABILIX robota, te nekoliko programa za robota i video s prikazom sastavljanja dodatnih modela i prikazom robota kako rješava zadatke s dodatnim modelima

Opće informacije – WER
Sadrži dokumente sa općim informacijama o samom WER natjecanju

Pravila natjecanja i upute za sastavljanje dodatnih materijala
Sadrži dokumente sa pravilima po kojima se odvija svjetsko natjecanje i prema kojima će se odigrati otvoreno natjecanje Hrvatske
U istom dokumentu nalaze se i osnovni zadatci
U zasebnom dokumentu se nalaze upute za sastavljanje modela

Službeni priručnici
Digitalne verzije služnebih priručnika za rad s kontrolerom i osnovno sastavljanje baze mobilnog robota

Zadatci i pravila – European open – Sevilla
Knjižica s pravilima i dodatni zadatci koji su bili postavljeni na Europskom otvorenom natjecanju u Sevilli

Pitanja i odgovori
Dokument koji pojašnjava provedbu natjecanja i odgovara na najčešće postavljena pitanja

Što se tiče vremena održavanja, vrlo vjerojatno će biti u zadnjem tjednu 9. mjeseca kako biste dodatno stigli raditi s učenicima!

Pozdrav svima,
Paolo


#47

Dragi svi,

Na sljedećem linku se nalaze materijali za pripremu natjecanja, dodatne informacije, edukativni materijali i upute.

Svim mentorima smo poslali i e-mail s materijalima.

Sretno s pripremom, očekujemo vas sve u rujnu na WER Croatia Openu. :slight_smile:
Srdačan pozdrav,
Josip


#48

Smiju li u jednom timu biti jedno ili dvoje dijete 5-8 razreda i jos jedno 1-4 razreda?


#49

Nama treći motor nekako preskače i slabo radi i s novim baterijama. Možemo li negdje kupiti rezervni?


#50

Smiju, tim se računa pod grupu u koju spada najstarije dijete.


#51

Dakle, prije GO je bilo sve u redu, a jutros ne mogu prebaciti program na Abilix. Dakle, na malom monitoriću, odnosno displayu nema programa uopće (samo stari koje smo prebacivali), a na računalu ima. Kako to? Pomozite!


#52

Formatirajte particiju s programima na robotu pa potom prebacite.


#53

What? :slight_smile: Kako se to radi?


#54

Kad se robot spoji na računalo, ta particija se pokaže kao obični disk na računalu, desni klik i format na ikonicu te particije.


#55

Jeasam. Hvala puno! :slight_smile:


#56

Da li se možda zna kada će biti termin natjecanja jer ja zadnji tjedan u rujnu držim jedan industrijski tečaj iz automatike koji je već prije dogovoren a traje 3 dana pa da vidim mogu li eventualno pomaknuti termin za dan-dva.


#57

Imam još jedno pitanje. Mora li se robot vraćati u bazu (ili kretati između modela) po liniji ili može po bilo kojoj putanji?


#58

Kad se već povuklo pitanje termina, mi smo sve naše ostale aktivnosti planirali prema kalendaru koji je na službenim stranicama WER-a, tj. 25.09.
http://en.wercontest.org/special/schedule.php


#59

Pošto smo novi na ovom takmičenju imamo par nedoumica.

Da li prepreke koje smo dobili za sklapanje (iz uputstva) će biti na takmičenju?

Da li na takmičenju tim pravi svoju konstrukciju alatki za rešavanje prepreka?

Da li crna linija mora u svim situacijama da se prati?

Da li se prepreke rešavaju u kontinuitetu, ili mogu da se rade odvojeno, tako što se robot vraća u bazu i na njega se kače novi delovi za drugu prepreku?

Hvala unapred


#60

Kad robot dođe do mosta, vrti motor, ali mu je preteško okretati manicu, pretvrdo se sve okreće (rukom ide glatko), ali robot nema snage okretati pa ne obavi zadatak. Da podmažemo zupčanike malo uljem? LP