2. kolo CM lige


#47

Pozdrav svima!
Molila bih vas za pomoć. Lampice se ne gase iako je postavljeno da kad timer postane veći od trajanje da se ugase sve lampice??


#48

Trebaju ucenici stjecati nova znanja,ne smijemo ih zaustaviti
na stecenom znanju!


#49

Linija se može pratiti na nekoliko različitih načina, u nekima stane na bijelom, u nekima ne.


#51

Slažem se, ali ne možeš reći da se ne može naći način.


#52

U zadatku piše da robot treba pratiti liniju.


#53

Pa da, treba pratiti liniju, u početku može npr pratiti liniju tako da ne staje kad dođe na bijelo, a pri kraju je može pratiti tako da stane na bijelo :slight_smile:


#54

Jako dobra ideja.:grinning::wink:


#56

U forever petlju možeš ubaciti petlju repate until u koju se mogu ubaciti svi kodovi za praćenje crte


#57

Ajde da se i ja uključim u raspravu!
Umjesto u petlju FOREVER, stavite petlju REPEAT UNTIL u kojoj se provjeravaju vrijeme prolaska i stanje senzora linije.
S obzirom da je veliki komad kraja staze ravan, uvjet je da je vrijeme >vremena prolaska “grbavoga” dijela i da senzor linije pokazuje 3 (vani je). (ići će ravnim dijelom, pa to funkcionira)
Tu izlazi iz petlje i stavi se zaustavljanje… Nakon toga se poigramo diodama :slight_smile:
Radi provjereeno.


#58

repeat until line follower = 3 and timer > 10 recimo. Izracunas koliko je robotu otprilike potrebno da prođe one kritične zavoje i taj broj ubaciš u uvjet kod timera. U repeat until petlji ubacis sve if naredbe za line follower. Onda izvan repeat petlje ubacis run forward at speed 0 i ispod toga kod za postavljanje varijable na timer i resetiranje timera i onda jos jedna repeat until petlja za ponavljanje blinkanja crvenih dioda. Nadam se da je pomoglo. Mucio sam se i ja nekoliko dana.


#59

i jedan koristan link za one koji nemaju robota pri ruci, a htjeli bi vidjeti kako se program izvršava. https://github.com/NenadZG/mBot-simulation


#60

Pozdrav!, najviše vremena ode da se ulovi dobar snimak pa bi svako trebalo produljiti rok za predaju do kraja mjeseca


#61

Pozdrav svima,
slažem se da bi bilo dobro produljiti rok za predaju. Učenicima je potrebno vremena za uopće napisati program koji radi kako treba, a onda još i dosjetiti se kako ubrzati robota. Pa sve to još isprobati i snimiti…


#62

Hvala vam na dobrim uputama koje vode rješenju problema.
Također sam za produljenje roka predaje rješenja ovog kola.
Lijepi pozdrav
:smiley:


#63

Definitivno sam za produljenje roka! Puno je obaveza ovaj mjesec!


#65

kodrepeat


#66

Poštovani, također se pridružujem s molbom da nam se produži trajanje ovog kola…


#67

2.kolo završava ovaj tjedan…petak??


#68

Slobodno racunamo da u petak zavrsava ono sto mozemo u skoli napraviti, sluzbeno zavrsava u nedjelju, 25.2…


#69

Ubijte me ako dosad nisam isprobao svaku varijaciju da mi lampice odtrepere u trajanju voznja/2… Nemam vise ideja… Niti jedna ponudjeno rjesenje nije radilo… Voznja je dovedena do savrsenstva iako traje malo duze, ali ovo drugo…