2. kolo CM lige


#70

Ja sam svoje posnimao jučer. Imao sam samo 1 sat za sve. O kvaliteti ne bih. Molim da se ubuduće vodi računa o tome da se zadatak za natjecanje ne pošalje u ponedjeljak popodne i da natjecanje ne završava u nedjelju (dan prije ponedjeljka). Nadam se da vidite zašto.


#71

Hvala puno!!! Tog se nismo sjetili!!! Izvrsno!


#72

Pozdrav svima,
Mbote , smo kao nova članica, dobili pred kraj 1.polugodišta, bio na prvoj edukaciji i jako se “zapalili” za iste. Zadatak prvog kola, je bio ok—uzeo sam si klince 2.razreda, male kikaće , tako da s njima laganini radim na razumijevanju algoritma programiranja kojeg i sam učim.
To radim van satnice, pošto je “uletilo” prije par mjeseci…
e sad… došao je dopis da smo obvezni izaći na min.3 kola ako ih želim zadržati i od najesen imati grupu…
Ovaj zadatak sam sam kemijao 2 dana pošto napominjem da mi je kao i klincima sve ovo novo, da bih uspio uz pomoć navedenih postova kolega (posebno “nikoemo”), rješiti vožnju…
Koja je svrha ovakvih zadataka za nas “nove”—(pa ovdje su 2 petlje i varijable—ja imam klince 2 . razred…), kako im to objasniti kad se vidim i dosta kolega muči ovdje?
“Strah” me dolaska kad bude offline kolo…ne znam što bi mi uopće klinci mogli programirati…mogu samo izgubiti volju i želju koju sad imaju…pretpostavljam da će zadatak biti još kompliciraniji
Njihovo znanje je na razini kretanja i skretanja robota…niti sam više očekivao od njih, za 2 mjeseca korištenja, vremena kojeg moram izmislit kad ćemo raditi i td., itd,
Ipak su to dječica od 8 godina, a imaju isti zadatak kao i 14 godišnjaci i oni koji se ti bave godinama…ja razumijem da je takvima ovo lagan zadatak, ali da li vrijedi i obratno?
Lp svima


#73

Zadaci su prvenstveno namijenjeni kao fokus za ono što učiti djecu, nije potrebno zadatke skroz riješiti, zbog toga svaki zadatak ima nekoliko dijelova i prirodno je da je sasvim ok da mlađi učenici riješe samo dio zadatka.


#74

S obzirom na to da natjecanje traje do nedjelje 23:59, a rezultate možemo slati do ponedjeljka u 23:59, znači li to da videe moramo uploadati u nedjelju najkasnije? Ili se prihvaćaju i u ponedjeljak, skupa s rezultatima?


#75

Ono što me buni jest iz uputa za bodovanje:
"Robot mora prijeći stazu u što kraćem vremenu,
ali da ni u kojem trenutku senzori ne izađu sa crte
tako da su oba senzora izvan nje. "

U tom slučaju, robot ne smije koristiti kod kojime izlazi s crte, tj. oba senzora su na bijelom, a nastavlja se kretati. Ili smije?

Prema tome, priznaje li se vožnja u kojoj robot izleti s crne linije na “grbavim” dijelovima i nastavlja se kretati, a staje tek na kraju?


#76

Priznaje se, taj dio teksta je tu radi toga da se izbjegne kod koji će zaustavljanje riješiti senzorom prepreke, daljinskim ili nečim sličnim, sva rješenja koja korektno prate crtu, i pogotovo koriste prekid crte za zaustavljanje su prihvatljiva.


#77

Nažalost onda sam krivo shvatila navedeni dio iz uputa i ovaj koji je podebljan u uputama:
"Ukoliko robot izađe sa
crte prije kraja natjecatelj osvaja određen broj
bodova kako je napisano na stazi i to se
evidentira u tablici za bodovanje. Izlaskom sa
crte smatra se kada robot svojim senzorima
izađe sa crte. "

Možemo li video snimke uploadati u ponedjeljak ili je nedjelja krajnji rok za upload?


#78

Poštovane mentorice i mentori,

javljamo dvije informacije u vezi CM lige:

Produljenje 2. kola CM lige

Odlučili smo produljiti trajanje 2. kola Lige do 4. ožujka do 18 sati. Odluku smo napravili nakon zamolbi mentora koji su preopterećeni školskim obvezama u veljači. Link na zadatak, upute i ostalu dokumentaciju 2. kola Lige ovdje. Kolo je „online“ i rezultate natjecanja šaljete u elektroničkom obliku ispunjavanjem ovog Google obrasca do 4.3. do 23:59 te u fizičkom obliku maksimalno tjedan dana nakon završetka natjecanja na: IRIM (kod Selectio), Strojarska cesta 20, 10000 Zagreb uz napomenu: <<Rezultati 2. kola CM lige>>

Nagradni natječaj ‘Kako koristimo mBote’

Podsjećamo da tijekom 2. kola Lige (do 4. ožujka) traje i nagradni natječaj ‘Kako koristimo mBote’. Za sudjelovanje u natječaju trebate fotografijom pokazati kako i gdje koristite robote u svojim ustanovama, a ustanove iz kojih su napravljene najbolje objave ćemo nagraditi vrijednim nagradama. Objave trebaju biti postavljene kao javne uz hashtagove #CMrobot i #CroatianMakers. Danas tijekom dana na „Croatian Makers liga“ dijelu naše web stranice ćemo objaviti popis svih do sada objavljenih objava.

U slučaju poteškoća ili pitanja, pozivamo Vas da koristite naš Forum.

Srdačan pozdrav,

Croatian Makers tim


#79

hvala za produljenje


#80

Imamo problem za 2. kolo lige…Pri prebacivanju robot se odspoji i ne želi uploadati kodove.


#81

Obično pomaže restart aplikacije


#82

Mogu li objave biti primjeri uporabe mBota iz 1.polugodišta?


#83

Trebalo bi ponovno uvesti zadatke i elemente vrednovanja za mlađe i starije, kao što je bilo prošle šk.g…


#84

Ovako napisano ne prati crtu!


#85

jel može pomoć i meni?
koji god program uploadam na mbota on se stalno vrti u krug


#86

Jeste li printali tintnim printerom? Ako da, i crna je presjajna, fotokopirajte ili isprintajte na laserskom.


#87

pa jedan robot vozi dobro po toj stazi, a drugi se okreće samo


#88

Možda su krivo spojeni kablpvi za motore?


#89

radi sad kako treba
hvala na pomoći