2. kolo CM lige


#90

Što se tiče trajanja vožnje u sekundama - mjeri li se:
a) vožnja mBota samo dok prati crtu
b) vožnja mBota + stajanje i treperenje
c) broj treptaja crvenog svjetla x2
Hvala lijepa!
Pozz


#91

Upute za bodovanje:
Mjerenje vremena kreće kada natjecatelj pritisne tipku A na daljinskom upravljaču. a završava kada robot stane na kraju crte.


#92

što ako npr. vožnja traje 14 sekundi, robot dođe do kraja i 7 puta zatreperi crvenom bojom i ostane uključeno crveno, da li se tada priznaju bodovi za signaliziranje ili ne


#93

Priznaju se, vožnja može trajati paran ili neparan broj sekundi i ovisno o tome završit će crvenom bojom ili ugašeno, a dali smo i 2 sekunde tolerancije.


#94

Bacio sam oko na Vimeo i vidim da je puno robota odvozilo stazu s očitim napuštanjem crte s oba senzora (vide se upaljene obje lampice ili vožnja unatrag). Nije li to u suprotnosti s citiranim uputama za bodovanje? Odnosno, gube li natjecatelji bodove za takvu vožnju? Vidim da je gospodin Vlado dao odgovor, ali meni nije jasan ili odgovor ili upute.


#95

Napomena u uputama za bodovanje je bila tamo radi slučajeva kad bi netko napravio običan program za pračenje crte, i onda robota zaustavio UZV senzorom, daljinskim ili na neki drugi način. S obzirom na puno rješenja gdje su učenici uredno zaustavljali robota prepoznavanjem kraja crte, a samo praćenje crte riješili u stvari na složeniji i kvalitetniji način i od traženog, odlučili smo priznati i ta rješenja, kao što vjerujem da kad učenik da odgovor koji je čak i bolji od onoga u knjizi, isto mu priznate na kontrolnom ili usmenom ispiitivanju.


#96

Molim vas pomoć ja nikako ne mogu napraviti da mbot broji vrijeme molim vas pomozite. Drugi ljudi su slali slike svojih programa pa sam ih ja probao ali svaki put on ništa ne broji i nakon dvije sekunde odmah stane.


#97

Žalim, ali tako nije navedeno u propozicijama bodovanja zadatka. Lijepo piše da se izlaskom sa crte smatra kada robot svojim SENZORIMA izađe sa crte. Dakle, kad je s oba senzora za praćenje crte vani, to je kraj bodovanja vožnje.
Mogu razumjeti da se treba nagraditi učenike koji to riješe na kvalitetniji način, ali i oni bi trebali poštivati taj jasni uvjet.
Također mogu razumjeti učenike da im je veoma frustrirajuće da im robot tako jednostavnu stazu odradi u 12-13 sekundi, a ne u 4-5 kako su navikli, ali ja sam to shvatila kao izazov i dobru vježbu za učenike da shvate da nije uvijek sve u brzini.


#98

Mislim da se sad vec pocelo “picajzliti”. U 3 godine koliko postoji CM liga nikad nije bilo problema ako je robot kod slijedjenja crta lagano izasao sa crte zbog brzine izvodjenja, ali se odmah vratio.
Ovo pravilo je za one ciji su roboti znali jednostavno presjeci zavoj i tako dobivati na vremenu i bodove.
Polako tjerate mak na konac.


#99

Evo jedne malo drugačije snimke vožnje ovog kola CM lige. https://youtu.be/6N5toYYLIY0
Riječ je o snimci programa “mBot Simulator” kojega je naš učenik Boris Španić napravio za ovogodišnju smotru softwerskih radova. Nadam se da će vam se svidjeti :slight_smile:


#100

Molim još jednom odgovor. Vrijeme koje upisujemo u Google obrazac i na papir koji šaljemo poštom je vrijeme do kada robot stane na kraju staze ili na to vrijeme zbrojeno vrijeme nakon što odblinkaju diode? Hvala.


#101

Upute za bodovanje:
Mjerenje vremena kreće kada natjecatelj pritisne tipku A na daljinskom upravljaču. a završava kada robot stane na kraju crte.


#102

Hoce li se priznati video,posto je kolo produljeno, ako se učita nakon 23:59 h?


#103

hej, potpuno se slazem. U istoj sam kaši. Nova sam u tome, a i klinci 2.r. Nismo izašli na 2.kolo, ali moramo na 3. upravo zbog vlasništva robota.
…nije da se veselim, ali mi je drago da je još netko samnom u istoj kaši.:stuck_out_tongue_closed_eyes:


#104

Kad će rezultati 2. kola?


#105

Preliminarni su bili!
Sluzbeni ce biti nakon zalbenog roka!


#106

Istina, ali inače oni koji se plasiraju u vrh njihovi roboti izlete sa staze.


#107

Pozdrav, moje ime je Silvija, nova sam u ligi u nikako da skuzim 3 zadatak za kolo, jeste li vi uspjeli napraviti kod da vam robot radi… Ako jeste jel bi bili tako dobri da mi pošaljete???


#108

Pričekajte da sve regije završe s natjecanjem prije objava kodova koji rade.


#109

U redu, hvala vam!!!