Priprema za pretkolo


#1

Poštovani sudionici u CM ligi,

kako biste pripremili učenike za pretkolo (a slično će biti i u prvom kolu) možete se poslužiti našim edukacijskim materijalima koji su objavljeni na web stranici:

http://izradi.croatianmakers.hr/

U pretkolu će natjecatelji morati znati osnove programiranja kretanja robota. Rad sa senzorima za pretkolo nije potreban. Svakako pogledajte video materijale o načinu korištenja tipkala i kretanja robota. Ne brinite, zadatak za pretkolo će biti jednostavan. Pretkolo je osmišljeno kao uvod u natjecanje i prvo kolo, da svi zajedno počnemo s radom.

Pretkolo se provodi prema uputama za provođenje online kola koje smo vam dostavili elektroničkom poštom i koje smo objavili u dijelu sa važnim dokumentima na našoj web stranici:

Video materijale koje snimite uploadajte na Vimeo grupu pod nazivom “CM liga - 1. pretkolo - 2016-2017” koju možete pronaći na sljedećem linku:

U ponedjeljak ujutro do 10 sati ćete putem elektroničke pošte dobiti zadatke i sve ostale materijale potrebne za provedbu pretkola.

Za sva pitanja i pomoć stojimo Vam na raspolaganju putem foruma.


#2

Poštovani mentori,

na pretkolo donosite složene robote jer se slaganje robota ne boduje.


#3

Hvala Vam, ove godine smo se tek uključile i malo nas je strah. Kolegica iz RN i ja samo odlučile uključiti učenike od 1.-5. razreda. Prošli tjedan smo upoznali robotiće i djeca su oduševljena.
Znači u tjednu koji je pred nama moramo ozbiljnije početi raditi, jer su ih zadnji put samo sastavljali.
Htjele smo da sami sastave i na taj način upoznaju svoje “robotiće” <3
Malo me strah hvata, nisam informatičar, ali se nadam da cemo sve svladati. Lp i svako dobro Sladana


#4

I ja sam u istim problemima…dva puta sam se sa djecom sastala, pogledali program i poigrali se sa svjetlima. Ništa više.


#5

Lijepi pozdrav svima!


#6

Ako imate više od 10 natjecatelja, rasporedite slanje videa na Vimeo, dnevno možete postaviti 10 videa.


#7

Pozdrav svima…I mene muče isti problemi, bojim se da nećemo biti sposobni pokrenuti robotiće :slight_smile:


#8

Lijep pozdrav svima,

vidim da ima nas više sa sličnim problemima. Moji učenici nisu još ni vidjeli robota. Ja sam ga osobno prvi put koristio u srijedu, a učenici će ga koristiti u ponedjeljak, ako se uspijemo uskladiti u rasporedu.


#9

Uz lijep pozdrav svima :raising_hand:, za utjehu - i mi smo na nultoj poziciji, u fazi prvog susreta.:rolling_eyes:


#10

Pozdrav ekipa,

Ajde i nama je odmah lakše kad vidimo da su i drugi u pripremama / nisu počeli :smile:

Mi se revno pripremamo za sutrašnji susret s klincima, valjda se nećemo obrukati pred njima :disappointed_relieved:
Nego htjedoh pitati hoću li ja sada u pretkolu sa svima njima proći snimanje?? Još nešto, već sada znam da će mi neki doći tek od sljedeće subote tako da neće svi biti u mogućnosti sudjelovati na pretkolu, nadam se da to nije problem???

Hvala na pomoći.


#11

Pozdrav svima,

pretkolo shvatite samo kao zagrijavanje :slight_smile: Važno je da svi počenemo raditi, znamo da ste na početku ali pretkolo će Vam pomoći da dođete u ritam rada i prođete početne poteškoće. Sa učenicima se možete sastati više puta tijekom tjedna pretkola i raditi s njima. Neka Vam pretkolo prođe ležerno, nije važno ako ne dođu svi učenici, kasnije za prvo kolo možete pozvati i učenike koji nisu bili na pretkolu.

Za sva pitanja slobodno nam pišite, pomoći ćemo Vam.

P


#12

Lijep pozdrav svima.


#13

Pozdrav! Sretno svim mentorima u pretkolu, a i meni :slight_smile: te svim učenicima.


#14

Pozdrav svima,lakše mi je kad vidim da slične probleme imamo svi.


#15

Lijep pozdrav robotičari :grinning: sretno nam svima :slight_smile:


#16

Pozdrav svima! Mislim da će nam ovo pretkolo biti u duhu ‘‘važno je sudjelovati’’ :wink:


#17

Pozdrav svima.
Pitanje vezano za pretkolo natjecanja.
Moraju li djeca nastupati u pretkolu pojedinačno ili mogu kao grupa (više grupa) nastupiti u rješavanju zadatka?
Hvala!


#18

Mislim da se trči pred rudo. Postavljate se kao da se ovdje radi samo sa djecom koja je u školi imala informatiku i dobro savladala Scratch a faktički djeca do petog razreda ni nemaju informatiku ili iskustva/logike u programiranju a da ne spominjem i to da ni oni stariji često imaju loš ili krivi pristup i znanje iz programiranja. Mi koji smo u ovome od prošle godine imali smo par puta za odraditi osnove programiranja sa novijim polaznicima međutim iz postova je vidljivo da ima dosta onih koji nisu imali to iskustvo. Pored toga zanemarujete i činjenicu da sa 5 robota tu pokušavamo educirati jednu do dvije grupe od barem 10 učenika tj. da na svakog robota dolazi barem dvoje djece i da svatko od djece želi raditi sa robotom.

Gledajući ovo što sam naveo - zar mislite da je jedan susret tjedno (jer teško da se uz ostale obaveze djece i predavača može dobiti više od toga) dovoljan da djeca isprogramiraju i istestiraju rješenja uz potreban uvod?

Smatram da ste trebali dati barem dva tjedna pa da se djecu pripremi. Čemu toliki pressing?


#19

Na natjecanjima svako dijete nastupa pojedinačno, pa preporučamo da tako bude i na pretkolu. U svakom slučaju, pri zadnjoj vožnji i rezultatima koje mjerite i šaljete morate snimati vožnju svakakog natjecatelja posebno i staviti u Excel tablicu rezultat svakog natjecatelja posebno.

P


#20

Poštovani Imazzi,

razumijem Vaš stav. Međutim, ponavljam, ovo pretkolo je uvod, zagrijavanje! Nije cilj da se tu natječamo, već da počnemo raditi. Ako ste pogledali zadatak vidjeli ste o čemu se tu zapravo radi. Kada imate složenog robota, a da ste jednom vidjeli tu djecu vrlo ćete jednostavno s njima riješiti zadatak. Ovdje svakako nije cilj stvarati neugodno ozračje, već potaknuti svih da krenemo s radom.

Dodatno, nadamo se da će se upravo iskusni mantori poput Vas, koji su prethodne godine aktivno sudjelovali na raspravama na forumu i ove godine uključiti i proaktivno pomoći novim kolegama.

Hvala,
P