Priprema za pretkolo


#21

Ma nije meni žao pomoći i ljudima na forumu i djeci no iz moje perspektive bilo bi dobro da se sastavi neki hodogram sa znanjima koje se očekuju u kojoj fazi rada jer mBot ima dosta elemenata i svaki zahtjeva barem koji sat.

Ja sam osobno sa njima odradio nekoliko programa u Scratchu i počeli smo koristiti elemente robota koji nisu vezani za motore (ultrazvuk i led) jer mi to omogućava da djeca mogu vizualno pratiti što se sa robotom zbiva (npr. prikaz vrijednosti senzora udaljenosti kroz vrijednost varijabli) što se pokazalo da olakšava razumijevanje rada robota.

Mi sada u jednom susretu moramo odraditi teoriju oko uploada programa, načine korištenja motora, samo programiranje i još i “naštelavanje” tajminga. Timski je to moguće - no s obzirom da imamo samo 5 robota pojedinačno teško da će to moći odraditi. Jednostavno nema dovoljno vremena.


#22

Pozdrav svima,lakše mi je kad vidim da slične probleme imamo.


#23

LMazzi,

odličan prijedlog, pripremiti ćemo za svako polugodište ciljana znanja koja očekujemo na svakom kolu pa će se svi moći lakše pripremiti. Sredinom tjedna ćemo objaviti takav dokument.

Hvala!


#24

pozdrav svima i sretno


#25

Imate li možda rješenje nekakvog zadatka iz prošlih natjecanja? Biste li to bacili na forum? Hvala :slight_smile:

Može i tutorial.


#26

Ja skretanje udesno koristim tako sto jedan motor ima brzinu 100 a drugi 50!:laughing:


#27

Sad kad gledam zadatak…jao…znači samo naprijed, natrag, lijevo i desno???

A kako sa jedne crte na drugu gdje je bijelo između??

Oprostite, možda Vam je smiješno pitanje,ali meni nije baš jasno…


#28

Poštovani, krenuli smo rješavati zadatak.
Imamo , naravni problem. Crta nam je pretanka, pa je senzor ne može otkriti. Ne znamo kako da to riješimo.


#29

Pravilo pretkola : “Robot mora proći stazu bez korištenja senzora.”


#30

Mi cemo se pokusati pripremiti i odraditi pretkolo…problem je što u školi nema satnice kada bi se mogla radit robotika tako da se djeca, u ovako kratkom vremenu, nece uspjeti kvalitetno pripremiti.


#31

Evo pokazuje se da sam bio u pravu kada sam rekao da je rok previše kratak.
Što se tiče rješavanja: odredite brzinu robota, štopate za pojedine segmente, isprogramirate koliko traju ravni djelovi a koliko skretanja i na kraju napravite fine tuning.

“Simple as that” rekli bi - i u biti i nije komplicirano - puno manualnoga rada i puno ponavljanja testiranja - a robotića je samo 5.


#32

Tako radim i ja, ali me nervira što motori nisu usklađeni.


#33

kako mislite “nisu usklađeni” - u kojem trenutku - kada idu ravno ili kada se okrećete?


#34

Pa kad se složi motor i stavi da ide ravno, prvo testiranje, on uvijek ide malo na jednu stranu. Rečeno mi je da programski treba uskladit brzinu motora.


#35

Ovo nije onaj zadatak kad mbot ide po crnoj crti, ovdje ga programirate da ide ravno, da skrene desno i td.


#36

Odstupanja u radu su tu “očekivana” jer ipak se ovdje radi o niskobudgetnom proizvodu gdje su tolerancije u odstupanjima znatno veće. Obično su udaljenosti na kojima se robot kreće dovoljno male da se ta greška ne bi trebala opaziti ili utjecati na rezultat no ipak ajmo probati metodom eliminacije vidjeti kako dalje :wink:

@abenazic tu ili motori jednostavno rade na različitim brzinama pod istim naponom ili matična ploča servira za svaku utičnicu napajanja motora drugačiji napon. Dakle potencijalni problemi su (kako ja to vidim) matična ploča, motor ili (u nekom egzotičnom slučaju) nestabilni ulazni napon.

Prvo utvrdite imate li i drugih robota koji se tako ponašaju.

Ako nemate ili ipak postoje i oni koji ispravno rade tada probajte problematične motore prebaciti na robote koji ispravno rade i vidite da li i tada ima odstupanja. Ako se na drugim matičnim pločama ponašaju ispravno tada je problem u matičnoj ploči a u suprotnom je u motoru no da budete sigurni probajte i na “neispravnim” robotima staviti cijeli modul sa baterijama sa “ispravnog” robota pa da eliminirate i nestabilan napon iz igre.

E sada kako to riješiti?
Ako imate i drugih robota koji slično “naginju” možda da za prvu ruku probate zamijeniti po jedan motor sa drugim problematičnim pa da uparite dva brža i dva sporija. Time bi se greška morala barem smanjiti.

Ako ispada da su odstupanja jako velika tada ne vidim druge nego da se posavjetujete sa udrugom i vidite da li postoji mogućnost da se u shopu zamijene defektni dijelovi.


#37

To da ne rade ujednačeno vidjeli smo i na 1.edukaciji, Paolo će se sjetiti da sam pitala kako to da robot ne ide ravno. Nije to neko veliko odstupanje, ali mene nervira. Bio robot skup ili ne proizvod treba radit ono što piše da radi tj. ide ravno, a ne da ide s mali odstupanjem.
Puno hvala na odgovoru i trudu. Kad ulovimo vremena probat ćemo ih uskladiti. Djeca to nisu primjetila :-).


#38

@abenazic,

U mBlocku možete definirati brzinu svakog motora posebno sa naredbama set motor M1 speed i set motor M2 speed, pa s time možete s različitim brzinama uskladiti stvarne brzine motora i napraviti da robot ide ravno.

P


#39

Robot ne mora koristiti nikakve senzore niti pratiti crtu. Samo programirajte robota da ide par sekundi ravno, pa se zakrene, pa opet malo ravno itd…

P


#40

Pozdrav,

staza za pretkolo se printa na A4 ili većim formatima?

Hvala