Priprema za pretkolo


#41

@maja,

printa se na A4 papirima, bez skaliranja, dokumenti su pripremljeni za ispis.

P


#42

@jerkol,

Zadatak je vrlo jednostavan. Pogledajte video materijal o tome kako pokretati robota i očitati stanje tipkala na sljedećem linku: http://izradi.croatianmakers.hr/project/mbot-osnove-kretanje-robota/

Sve što treba robot napraviti je ići nekoliko sekundi ravno, potom se zakrenuti desno, ići opet malo ravno, zakrenuti se desno i ići ravno do cilja. Program ima nekoliko naredbi, a djeca se moraju poigrati s vremenima kretanja robota u pojedinom smjeru.

P


#43

Slažem se da je zadatak zadovoljavajuće jednostavan za početak. :slight_smile:
No činjenica je i da je tjedan dana prekratko vrijeme jer velika većina nas ima jedan susret tjedno…

Za zornije dočaravanje situacije s terena i problema s vremenom: moji petaši se ove godine prvi put susreću s robotićima. Jučer su prvi put u životu programirali upravljanje kretanjem robota (idi, skreni, trajanje radnje, brzina kretanja). Njih 7 je tek uspjelo sastaviti program i par puta istestirati parametre. Nisu prepisivali jedan od drugog. Samo jedna djevojčica je imala sreće (namjerno kažem ‘sreće’) i njen je robot prošao stazu bez izlijetanja.
O snimanju nije bilo ni govora. Za to trebam idući susret koji je tek idući ponedjeljak. A to je prekasno… :cry:


#44

Pozdrav svima,
iz dosadašnjeg iskustva stazu je najbolje isprintati na hamer papiru te na poleđini polijepiti selotejpom, može se više puta koristiti i mijenjati oblik staze. Mi koristimo obični hamer, ako radimo sa senzorima tada koristimo hamer za fotografije.
pozdrav


#45

Dragi svi, mozda je zadatak jednostavan, ali kako je vec gore navedeno mi imamo djecu od 1.do 4. razreda, ta djeca se jos nikada nisu susrela s programiranjem. Kolegica i ja pokusavamo stvoriti atmosferu da im to bude zabava i druzenje gdje ce oni svojim radom pokrenuti “Robotka”. taj sjaj u okicama i pozitivna energija koju osjecamo dok se oni igraju i uce je zaista nesto sto se ne moze platiti ili kupiti. Hvala sto ste nam omogucili da sudjelujemo u ovom dogadjaju. I nas dvije kao i vecina vas ima problem s vremenom i s vidjanjem te djecice, do sad se sastali 2 puta po sat vremena. Sutra slijedi igra od 2 sata pa cemo vidjeti kako i sto. Ovo je samo igra i zelja da se kod djece pobudi zelja za programiranjem i igrom, otkrivanjem neceg novog.
LP i svako dobro od mene.


#46

@SladanaKristek,

odličan pristup. Vjerujemo da može biti izazovno raditi s malisanima, ali vjerujem da cete uspjeti! Neka uče kroz igru i neka im okruženje bude poticajno. Rezultati na natjecanju nisu primarni :slight_smile:

P


#47

Run forward wait 2 secunde


#48

Imamo problema sa učitavanjem programa kad dodamo naredbe za LED. Programi bez LED se učitavaju bez problema.


#49

@Jasenka,

molim pošaljite mi screenshoot programa da vidim i grešku koja se javlja.

P


#50

Hvala na upozorenju :slight_smile:


#51

Nekada vijci koji povezuju elektromotar i kotace popuste pa ih treba stegnuti.


#52

Pozdrav svima! Imam pitanje vezano uz zadatak za pretkolo za početnike.
Koliko robot smije prijeći ciljnu crtu? Prelazi li je toliko da ipak ostane na papiru, što znači samo prednjim dijelom, ili potpuno (tada više nije na papiru) ?


#53

Da li je moguće da kada jednom dijete uspije dobro napraviti ovaj programćić- pokrene robota i on super odvozi desetak puta, a nakon toga malo se kotač olabavi, popravimo i sve krene nizbrdo- na svakom uglu sve više odlazi sa papira i cijeli tjedan rada propada. Klinci su mi jako tužni :((


#54

Tako bude i kad baterija oslabi.


#55

Još jedno pitanje - nisam nigdje pronašla tu uputu. Koliko vremenski trebamo ograničiti učenike za ovaj zadatak? Odnosno kada se nađemo i podijelimo zadatke, u kojem vremenskom roku učenici moraju biti gotovi? Zahvaljujem.


#56

Nema vremenskog ograničenja, to ovisi o tome koliko vi imate vremena biti s djecom. Ovo su natjecanja kojima je bit učenje i rad, ne rezultati, temu zadatka uzmite samo kao temu onoga što treba raditi i vježbati s djecom i vidjeti kako stvari izgledaju u stvarnom svijetu, ne kao nešto što svi učenici trebaju riješiti 100%.


#57

Zahvaljujem na odgovoru!


#58

Robot prelazi samo prednjim dijelom, cilj je da ne izađe bilo kojim dijelom s papira.


#59

Bok…pripremam se za kolo on line pa vidim da nemam tablicu za ocjenjivanje, koliko mora biti velik poligon za voznju i koj je naziv grupe na Vimeu…ako kaj znas posalji


#60

Hvala na uputama :robot: