Prvo kolo? Croatian makers


#1

Pozz svima,
prvi učenik je odlično riješio i nakon toga robot ne zeli opet proci stazu samo se vrti u krug. Zašto?


#2

Probajte spremiti program, zatvoriti mBlock, ponovo ga otvoriti i napraviti upload programa.


#3

Trebalo bi možda resetirati robota


#4

Pozdrav! Da li robot na kraju ostane samo ravno kako dođe ili se možda mora vodoravno unutra smjestiti??


#5

Ostaje samo ravno kako dođe.


#6

Nama se to također često događa. Treba resetirati konekciju s robotom, ponovno pokrenuti robota i Mblock program i naravno, program prije zatvaranja negdje spremiti. Mi imamo i problem da robot sa istim programom svaki put stazu vozi drugačije (barem naši roboti). Ponekad se pri okretanju predugo okreću, ponekad se zanesu odmah na startu, a ponekad stazu odvoze točno. Uglavnom, djeca korigiraju dio po dio programa, a onda se javljaju problemi sa dijelovima programa koji su prije ispravno radili. Ne trebam ni naglašavati kako to djeluje na njihovu motivaciju. Natjecanje se svede na 30tak snimki po učeniku pa onda jedna od njih bude relativno dobra, iako su često programi savršeno napisani. Pokušali smo s drugim baterijama, rastavljanje i sastavljanje, upravljanje pojedinačnim motorima itd…


#7

Ista je stvar i kod nas. To jako oduzima vremena jer učenici žele napraviti savršeni program, na kraju odustanu i onda snimimo što snimimo.


#8

Nije još do vremena, već njihovo razočaranje…


#9

Lijep pozdrav svima.
Pitanje vezano za suglasnosti. U 1. kolu sudjelovali su mi neki učenici čija suglasnost do danas nije poslana - novi učenici. Možemo li te suglasnosti poslati zajedno sa rezultatima 1. kola?


#10

Ne, molim Vas da suglasnosti pošaljete čim prije. Pri objavi rezultata kola bi svakako trebali imati njihove suglasnosti.

P


#11

Hvala na odgovoru. Jučer su djeca donijeli suglasnost. Šaljem ih danas poštom.


#12

kako dobiti bijelu boju na mbot-u!
pozdrav


#13

google - RGB paleta boja
255 255 255


#14

Pozdrav
Problem.Roboti nam se upload(znači program se u arduino modu pokrene)
ali na pritisak gumba robot ne reagira i ne kreću se.


#15

Jel ima dobre baterije? Ako su baterije slabe robot se ne može pokrenuti…


#16

Baterije su mislim dobre znači napon se spusti na 1,3 V *4=5,2V.
Zar to nije dosta za pokretanje.Već smo potrošili na baterije puno.


#17

Nedoumica:
širina staze - na što se odnosi? kad se definira pojam da je robot izašao sa staze:
na širinu crta ili na širinu papira A4 na kojem je staza ispisana


#18

To bi trebalo biti OK. Jeste probali uploadati isti program na drugog robota? Jeste sigurni da je program točan? Predlažem da probate neki jednostavni program sa tipkalom da vidite je li Vam tipkalo OK. Često se dogodi da naredba za očitanje tipkala nije dobro “sjela” u wait until naredbu. Ako ne uspjete možete mi poslati screenshoot programa na privatnu poruku pa ću Vam pomoći.

P


#19

Stazu gledamo kao širinu cijelog papira.


#20

Pozdrav, imam jedno pitanje u vezi bodovanja.
Što ako robot samo jednim dijelom kotača otiđe izvan staze (papira)?
Imam slučaj kod skretanja robota ulijevo da s jednim dijelom desnog kotača izađe izvan staze (iako je jedan mali dio kotača još uvijek na stazi).
Što učiniti u takvom slučaju?